minden ház közepén ott ül, s dús áldozatot kap,
minden szentélyben részt élvez a tiszteletből,
s legmagasabb istennek tartják őt a halandók."
Homérosz
Szüksége van a világnak Hesztiára, a Hesztia lelkületű nőkre! Azokra, akik kiművelve animusukat bátran kilépnek a világba és visszafogott, mégis méltóságteljes, sugárzó lényükkel meghitt hellyé teszik Földünket és melegséget visznek a kihűlni látszó emberi kapcsolatokba.
Jó pár évvel ezelőtt történt, hogy egy ismerősöm azt mondta: kegyed olyan szép akár egy görög istennő. Jól megmosolyogtatott. Görög istennő? Hm...
Nekünk magyaroknak van egy ősapánk Nimród, akit az égen az Orion csillagképben tisztelhetünk, onnan vigyázza népünket, és van egy ősanyánk még sumériából, Ő Babba Mária, akit ma Szűz Máriában tisztelünk.
Természetesen tanultam a görög mitológiáról, ismertem istennőit, Artemiszt a Hold, a természet istennőjét. Athénét a bölcset, aki pajzzsal van felvértezve, Hesztiát a házitűzhely istennőjét, Démétert a tápláló istennőt, a nagy anyát, s leányát az alvilág istennőjét Perszephonét, Hérát a szerető feleséget, és nem utolsó sorban Afroditét, a szerelem és a művészetek istennőjét. De vajmi keveset tudtam az archetípusokról, arról, hogy egy-egy istennő miként jelenik meg személyiségünkben.
Így, csak mosolyogtam az illető megjegyzésén.
Talán csak egy-két évvel ez eset előtt voltunk Görögországban ahol Peloponnészosz és Athén meglátogatása volt a fő úti célunk. Az Akropolisz Múzeum telis tele volt ez istennők szépséges szobrával.
Egy valaki azonban nem volt közöttük, akit a görögök nem, vagy csak ritkán ábrázolnak emberi alakban. Ő Hesztia, aki a legközelebb áll az emberiséghez, hiszen Hesztia a családi tűzhely védelmezője, a kőr alakú tűz istennője, az eleven tűzé, mely köré az emberek évezredek óta összegyűlnek. Hesztia köti össze a családot és minden közösséget. Jelenléte megszentel minden otthont és együttlétet. Nélküle az összetartozás fontossága elveszik, az otthon csak melegség nélküli ház lesz. Nélküle széthull a család, a nemzeten belüli összetartozás érzése és a népek közötti kötődés elhalványul.
A mai világban a fiatal nők, talán mert anyjukat túlzottan is elnyomva látták az erős férfias energiáktól, önállóságra törekszenek. Saját lábukon akarnak megállni. A görög példánál maradva bennük Artemisz és Athéné, Afrodité istennő munkál. Ambícióik vannak, ezért később jön életükbe a feleség, anyaság szerep és a velejáró háziasszonyi teendő, ha egyáltalán eljön.
Nem olyan fontos tér az otthon, nincsenek meghitt, közös esti beszélgetések, beszél helyettünk a Tv. A baráti találkozók is inkább pubokban, bárokban zajlanak. A lakás sok esetben csak biztos alvóhelynek bizonyul a rohanó, "mindent meg akarok szerezni azonnal", "egyszer élünk" világban.
Hiányzik valami melegség az emberi kapcsolatokból. A tűz, a családi tűzhely melege.
Tenni kell azért nekünk magunknak, hogy ismét lobogjon a melegség, az otthonosság tüze.
És ezt valóban tűzzel fokozhatjuk. Körbe ült tűzzel. Csináljunk tábortüzet, üljünk köré, beszélgessünk, nevessünk jókat. Esténként gyújtsunk kör alakú gyertyát, mécseseket lakásunkban, tegyük az asztalunk közepére, üljünk köré és így vacsorázzunk. Tegyünk a nappaliba is, hogy lássuk eleven lángját.
Legyen köztünk Hesztia! Idézzük meg! Élő kör alakú tűzzel.
Hesztia
Kislányként csendes és szófogadó. Távolságtartó, szégyenlős, mely tulajdonságai introvertáltságából fakadnak. Már kicsinek is a befelé figyelés jellemezi.
Neki nem hiányzik a nagy baráti társaság, minek az, mikor ő sosincs egyedül, hiszen jól ismeri a belső teljességet, az "egész"-ség élményét.
Érzelmeit illetően mértéktartó. Nem vesz részt drámákban és a vetélkedéseken is felül áll. A dualitásoktól bezárkózik, ez a passzivitás önvédelem, hogy harmóniáját megvédje.
Belső hangja mindig megsúgja neki a helyes értékrendet. Konfliktusokban bölcsen átszűri a helyzeteket, így megismeri és megérti mások jellemét és indítékát.
Hesztia körül mindig rend tapasztalható, mert ez, az Ő belső harmóniáját tükrözi.
Bölcsességéből adódóan érzelmi ügyekben tisztánlátó.
Nagyon intuitív, ez segíti abban, hogy élete értelmére fókuszáljon. (focus, latinban tűzhely)
Olyan Ő, akár egy mandala középpontenergiája, mely arra sarkall, hogy azzá legyünk akik, amik vagyunk.
Hesztia egyedüllétében sosem magányos. Mindig visszafogottan, nyugodtan, diszkréten viselkedik. Szeretetét apró gesztusokkal fejezi ki, nem pedig rajongón.
Derűs, virágoktól díszes otthona melegséget áraszt, olyan hely ez, ahol az emberről a világ nyűge lehull. Nála az embert időtlen nyugalom várja.
Jó háziasszony, Déméterrel szövetkezve csodálatos anya, akinek gyermekei nem lázadók, hiszen hagyja őket kibontakozni, önmagukká válni.
Kevés barátnőjével hosszú és jó kapcsolatot ápol, akikkel megbecsülik egymást, mindig meghallgatják egymást és nyugalmat, harmóniát sugároznak egymásra.
Hesztia idős korát méltósággal fogadja. Gyermekei kirepülését, az özvegységet nem veszteségként éli meg.
Hosszú élete során viselt maszkot, mely mögé érzékeny személyiségét rejtette levetkőzi és egyesülve animusával, Hermésszel, mely lelki és szellemi gazdagságát adja, nagyon is bátran, egy új személyiségként lép a világba.
Forrás: Jean Shinoda Bolen- Bennünk élő istennők
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése