Mottó:
"Igazi lelkünket, akárcsak az ünneplő ruhákat gondosan őrizzük meg,
hogy tiszta legyen majd az ünnepekre." József Attila
Jogos lehet a kérdés,-miért kell böjtölni?- mert azt mindnyájan tudjuk, hogy eleink a farsang végével, húshagyó keddel 40 napos böjtöt kezdtek, melyet húsvétvasárnapig, Krisztus feltámadásáig tartottak.
Ennek egyrészt vallási okai voltak, hogy a keresztényvilág legnagyobb ünnepére a megváltás ünnepére testileg és lelkileg tisztán érkezzenek; másrészt egy ősibb magyarázat az emberi bölcsességből, a természettel való egységből fakad, miszerint a tavaszi megújulás az ember testi, lelki megújulását is segíti.
A téli időszak a befelé fordulásé, a pihenésé, az erőgyűjtésé, ami étkezési szokásainkban is megnyilvánul. Az ünnepi lakomázások során elfogyasztott nehéz ételek után a tavasz sok esetben plusz kilókkal köszönt ránk, ami tudjuk nem csak esztétikai probléma.
A sok édesség, zsíros, húsos ételek fogyasztása során sok salakanyag is felhalmozódik testünkben. Nem csak a koleszterinre kell gondolni, hanem kémiai anyagokra is, mint tartósítók, színezékek, gyógyszerek.
De az elnehezülésünkben sok esetben szerepet játszanak lehúzó lelki tényezők, mint a mohóság, irigység, kapzsiság, restség, lustaság, vágyak, mint kötőerők.
Észre sem vesszük, hogy a fogyasztói társadalom amiben élünk, vágyainkat a média által irányítja. Mohóvá, telhetetlenné tesz bennünket...
A böjt nem a sanyargatásról szól, egyszerűen csak jobban oda kell figyelni az étkezésünkre. Úgy tekintsünk rá, mint egy szelíd gyógymódra, amitől a végén nem csak csinosabbak leszünk, hanem egészségesebbek és frissebbek is. Tudatosan csökkentsük a mennyiségeket, hagyjuk el fokozatosan a fehérjéket, zsírokat, a cukrot, vagy akár pár napig a szilárd táplálékot.
Ez időszakban legyünk visszavonultabbak, figyeljünk belső folyamatainkra is.
Legyünk többet a szabadban, hogy meglássuk az újjáéledő természetet, ez lelki érintésével adjon nekünk is megújuló erőt.
Talán épp egy ilyen séta alkalmával döbbenünk rá, mennyire mohón élünk, mennyivel többet birtokolunk, mint amire szükségünk van, és ez a megvilágosodás segít elengedni ragaszkodásokat, legyenek azok anyagi, (plusz kilók, tárgyak, ruhák) vagy lelki eredetűek...
A böjt megkezdésekor jó, ha kitartásunkhoz a magasabb tudatosságunk felé fordulunk segítségért.
Én például észrevettem, hogy nehezen megy a keserű gyógyvíz fogyasztása. (Mivel a gyógyvizek hazájában élünk, ezért én személy szerint pár napig használom a Hunyadi gyógyvizet*, valamint kúraszerűen a Jódaquát**.) A keserű íz a bánat íze, és ilyenkor tudat alatt az ember elutasítja ezeket az érzéseket (bezzeg az édes ízt nem utasítom el, mely a szeretet íze). Pedig meg kell élni, tudatosítani kell a szomorúságot, mert elfojtása betegséget okoz. Nos, ezért mielőtt megiszom a keserűvizet, belül egy fohászt mondok, hogy könnyebben menjen.
Aztán mikor eszembe jut, hogy nassolnék valamit, akkor is mérlegelek. A jóga nyelvén ez a tapas az önfegyelem. Tudatosítom, hogy a testi-lelki egészségem az, amiért ekkor inkább, csak egy pohár vizet iszom meg.
Nagyon sokféle böjtölési mód van, válassza mindenki a neki leginkább megfelelőt. A lényeg a sok víz fogyasztás*** és a fokozatosság elve a böjt kezdésekor és a befejezésekor. Vigyázni kell, hogy az esetleg hetekig megkímélt emésztőrendszerünket a húsvét ünnepe megérkeztével ne terheljük túl.
Namaste
*
http://medaqua.hu/hu/gyogyviz/hunyadi-janos
**
http://www.jodaqua.com/a-jodrol.htm
***
http://magyarkamargit.blogspot.hu/2015/07/folyekony-feny_11.html
https://hu.wikipedia.org/wiki/Farsang