2016. február 27., szombat

Analógia


A lótuszvirág keleten a tisztaságot, az újjászületést szimbolizálja, mert képes a mocsárból a víz felszínére törve gyönyörű virágot hozni. 
Az emberek nincsenek tudatában spirituális nagyságuknak. Azért van az élet-halál kőrforgása, a reinkarnáció, hogy minden újjászületéssel halványuljon a sötétség az emberi tudatban. Egyre vékonyabb lesz a fátyol, eltűnik az illúzió, az lsteni kegyelemnek köszönhetően egyszer csak elérkezik a megvilágosodás. 
A lótusz kivirágzik... Ehhez kell a SZÍV nyitottsága. 

Lótusz mudra*

Űljünk egyenes gerinccel. Tenyerünk a mellkasunk (spirituális szívünk) előtt legyen középen. Tegyük össze a kezünket úgy, hogy a két tenyér éle, a hüvely ujjak és az ujjhegyek érintsék egymást. Nyissuk ki az ujjainkat, hogy csak a hüvejkujjak és a kisujjak hegyei érjenek össze. A többit amennyire lehet nyissuk szét. 
Lélegezzünk 4x mélyen, majd ismét zárjuk ujjainkat a kiinduló bimbóformába. Lassan érintsük össze a körmeinket, az ujjak külső felét, majd a kézfejet. 
Eközben a kézfejünkkel lefelé mozdulunk. Himbáljuk így egy ideig a kezünket. 
Ezután felfelé a mellkas felé haladva ismét alakítsunk bimbó formát, majd kinyílt virág formát. 

Lótusz mudra


Többször ismételjük ezt meg, míg megnyugszik a lelkünk és az elménk. 
Hallgassuk közben a következő mantrát**:

A szeretetet feltétel nélkül kell adnunk és befogadnunk, akár a kinyílt virág, mely táplálja a bogarakat, hideg éjszakákon védelmet ad nekik, cserébe a bogarak beporozzák, hogy ezzel betöltse hivatását a létben. 

Namaste


*https://hu.wikipedia.org/wiki/Mudr%C3%A1
**https://hu.wikipedia.org/wiki/Mantra

Forrás: Gertrud Hirschi: Mudrák - Az ujjak jógája




2016. február 17., szerda

A zabpehelyről

Nem a böjti időszak miatt jutott eszembe egy régen olvasott cikk a zabpehely jótékony hatásairól. 
A cikkben pontosan leírták a zab táplálkozástani értékeit. Ez a gabona fiatalabb, idősebb korosztálynak egyaránt hasznos.

Jó hatásáért megemlítem a linolsavat, mely  segíti az izomzat beépülését, antioxidáns, erősíti az immunrendszert, ugyanakkor zsírégető, és a fitoöszrogént, mely a változókorban lévő nőknek hasznos a csökkenő hormonszint okozta csontritkulásra, valamint a hőhullámok enyhítésére. 

Tejjel fogyasztva minden esszenciális aminosavhoz hozzájutunk általa. 
Nagyon kellemes ízű a tejes zabkása, neten sokféle receptötlet található. 
Itt van egy zabpelyhes sütemény recept, de leírom az én változatomat.

Tehát: 
A liszt lehet akár rozsliszt is, én most azt tettem bele.
A cukor fele is bőségesen elég, mert a zab eleve édeskés.
Margarin helyett vajat használok, sokkal aromásabb lesz.
Vaníliás cukrot nem teszek bele, de teszek bele egy jó maréknyi apróra vagdalt diót.
A meggytöltelékhez szintén fele cukor is elegendő. 
Nem teszek bele likőrt, viszont a fahéj mellett kedvenc indiai fűszeremmel a garam masalával is  megszórom.
A sütéstől nem térek el, 170C fokon 20 - 30 perc légkeveréssel, persze 15 perc után megnézem és megfordítom a tepsit.


Ha kétségeid lennének a zabpehely hasznosságát illetően, talán érdemes elgondolkodni azon, hogy az erőt, vitalitást sugárzó pompás állatok, a lovak fő tápláléka is a zab. 

2016. február 13., szombat

A böjtölésről


Mottó:
"Igazi lelkünket, akárcsak az ünneplő ruhákat gondosan őrizzük meg,
hogy tiszta legyen majd az ünnepekre." József Attila


Jogos lehet a kérdés,-miért kell böjtölni?- mert azt mindnyájan tudjuk, hogy eleink a farsang végével, húshagyó keddel  40 napos böjtöt kezdtek, melyet húsvétvasárnapig, Krisztus feltámadásáig tartottak.
Ennek egyrészt vallási okai voltak, hogy a keresztényvilág legnagyobb ünnepére a megváltás ünnepére testileg és lelkileg tisztán érkezzenek; másrészt egy ősibb magyarázat az emberi bölcsességből, a természettel való egységből fakad, miszerint a tavaszi megújulás  az ember testi, lelki megújulását is segíti.

A téli időszak a befelé fordulásé, a pihenésé, az erőgyűjtésé, ami étkezési szokásainkban is megnyilvánul. Az ünnepi lakomázások során elfogyasztott nehéz ételek után a tavasz sok esetben plusz kilókkal köszönt ránk, ami tudjuk nem csak esztétikai probléma.
A sok édesség, zsíros, húsos ételek fogyasztása során sok salakanyag is felhalmozódik testünkben. Nem csak a koleszterinre kell gondolni, hanem kémiai anyagokra is, mint tartósítók, színezékek, gyógyszerek. 
De az elnehezülésünkben sok esetben szerepet játszanak lehúzó lelki tényezők, mint a mohóság, irigység, kapzsiság, restség, lustaság, vágyak, mint kötőerők. 
Észre sem vesszük, hogy a fogyasztói társadalom amiben élünk, vágyainkat a média által irányítja. Mohóvá, telhetetlenné tesz bennünket...

A böjt nem a sanyargatásról szól, egyszerűen csak jobban oda kell figyelni az étkezésünkre. Úgy tekintsünk rá, mint egy szelíd gyógymódra,  amitől a végén nem csak csinosabbak leszünk, hanem egészségesebbek és frissebbek is. Tudatosan csökkentsük a mennyiségeket, hagyjuk el fokozatosan a fehérjéket, zsírokat, a cukrot, vagy akár pár napig a szilárd táplálékot. 
Ez időszakban legyünk visszavonultabbak, figyeljünk belső folyamatainkra is.
Legyünk többet a szabadban, hogy meglássuk az újjáéledő természetet, ez lelki érintésével adjon nekünk is megújuló erőt. 
Talán épp egy ilyen séta alkalmával döbbenünk rá, mennyire mohón élünk, mennyivel többet birtokolunk, mint amire szükségünk van, és ez a megvilágosodás segít elengedni ragaszkodásokat, legyenek azok anyagi, (plusz kilók, tárgyak, ruhák) vagy lelki eredetűek...

A böjt megkezdésekor jó, ha kitartásunkhoz a magasabb tudatosságunk felé fordulunk segítségért.

Én például észrevettem, hogy nehezen megy a keserű gyógyvíz fogyasztása. (Mivel a gyógyvizek hazájában élünk, ezért  én személy szerint pár napig használom a Hunyadi gyógyvizet*, valamint kúraszerűen a Jódaquát**.) A keserű íz a bánat íze, és ilyenkor tudat alatt az ember elutasítja ezeket az érzéseket (bezzeg az édes ízt nem utasítom el, mely a szeretet íze). Pedig meg kell élni, tudatosítani kell a szomorúságot, mert elfojtása betegséget okoz. Nos, ezért mielőtt megiszom a keserűvizet, belül egy fohászt mondok, hogy könnyebben menjen. 
Aztán mikor eszembe jut, hogy nassolnék valamit, akkor is mérlegelek. A jóga nyelvén ez a tapas az önfegyelem. Tudatosítom, hogy a testi-lelki egészségem az, amiért ekkor inkább, csak egy pohár vizet iszom meg.

Nagyon sokféle böjtölési mód van, válassza mindenki a neki leginkább megfelelőt. A lényeg a sok víz fogyasztás*** és a fokozatosság elve a böjt kezdésekor és a befejezésekor. Vigyázni kell, hogy az esetleg hetekig megkímélt emésztőrendszerünket a húsvét ünnepe megérkeztével ne terheljük túl.

Namaste

*http://medaqua.hu/hu/gyogyviz/hunyadi-janos
**http://www.jodaqua.com/a-jodrol.htm
***http://magyarkamargit.blogspot.hu/2015/07/folyekony-feny_11.html
 https://hu.wikipedia.org/wiki/Farsang

2016. február 8., hétfő

Újhold

Ma újhold lesz, és ez egyben a buddhista Újév*, valamint a kínai asztrológia szerint a mai nappal kezdődik a Majom éve.

Az újhold energiája az új kezdeteket, az új esélyeket támogatja.
Az újhold mindig azt a kérdést teszi fel nekünk, miben akarunk megújulni, mi az amiben készen állunk valami újra. 
Ha január 1-én ezt nem fogalmaztuk meg magunkban, most és minden hónap újholdján ezt megtehetjük, de a mai nap energetikailag erre különösen jó, mert az újhold a Vízöntőben a szellem szabadságát szimbolizálja.


Erősítsük meg megfogalmazott terveinket egy halványzöld gyertya meggyújtásával, mely a rügyezést, növekedést szimbolizálja. 
Ahányszor felnézünk az égre és látjuk a növekvő Holdat tudatosíthatjuk, hogy vele együtt növekszik tervünk, kívánságunk teljesülése.

Ma, talán éppen a belső vezetéstől fakadóan egy zöld színű málát tettem a karomra. 


Namaste

* Az év első napja

Forrás:http://www.angyalmuhely.hu/cikkek/2016/02/05/ujhold-uj-kezdet-2016-02-08-1



2016. február 6., szombat

Újévi üzenet

A forrás vizében ültem én.

Láttam, amint a kopasz platánfa hólepte ágára
Egy fekete varjú érkezett
Vele szemben, ott a magasban
Egy kivilágított ablak volt,
A varjú ennek párkányára rebbent,
S csőrével, mint valami titkos kódot,
Melyet csak kevesen értenek
Kop-kop-kop! - csak kopogott.

Bentről válasz nem érkezett...

A felszálló pára fátylat vont szememre,
Pedig a Forrás maga voltam Én.