2014. február 20., csütörtök

A király és a királynő

Avagy, mit tehetünk magunkért, agyunkért

Az agy (encephalon) a gerincesek központi idegrendszerének a koponyaüregben elhelyezkedő része.
Olyan kognitív, vagy más szóval megismerési funkciókért felel, mint:
1. figyelem, megfigyelőkészség
2.érzékelés-észlelés
3.emlékezet
4.gondolkodás

E magasabb tudati funkciókon kívül szerepe van a mozgásminták, a vegetatív funkciók (keringés, légzés), a test homeosztázisának (belső egyensúly) szabályozásában, fenntartásában. Az agy vérellátásában különösen, de általános közérzetünkben is döntő szerepe van az erek állapotának. A keringésünket megszabja, hogy milyen rugalmasak az érfalak, mennyire rakódott koleszterin a belső érfalakra s tette azt rugalmatlanná. Életminőségünk függ ezektől a tényezőktől.
Az agy vérrel, oxigénnel, tápanyaggal való ellátásáért  a Willis-kör felel. Ez a nyaki verőerek és a kulcscsont alatti nagy artéria ágaiból alakult érrendszer.
A Willis-kör arra  is hivatott, hogy az agy vérellátását gátló esetleges érszűkületet, elzáródást a kör többi vénás ere átvegye, így biztosítsa az agy zavartalan keringését.

A jógában az agy keringését, oxigénnel, tápanyaggal való ellátását leginkább a fordított testhelyzetekkel fokozhatjuk.
Most a két kedvencemet emelem ki ezek közül, az ászanák királyát és királynőjét.

Ezekben az ászanákban agyunk a  szívünk alá kerül, szemben a normál (állás, ülés, fekvés) állapottól. Rendszeres gyakorlásukkal fenntarthatjuk, javíthatjuk az agy minden funkcióját így például a memóriát, koncentrációt, reakcióidőt.
Egy álmos, fáradt helyzetben azonnali szellemi frissítő hatással bír (szimpatikus hatás) és éppen ezért a jótékony hatásáért az ászanák királyaként emlegetik a fejállást (sirsasana).
Fordított egyenes helyzeténél fogva, pihenteti a szívet és a keringési rendszert, az agy és a gerincvelő tápanyagban gazdag vérhez jut, ennek következtében a test minden funkciója fokozódik (idegek, szemek, orr, torok állapota). Jó hatású az emésztésre, székrekedésre és vesegörcsnél. Mivel tonizálja az alhasi szerveket, a menopauza tüneteit is enyhíti. A gerinc deréktáji leginkább terhelt szakaszát tehermentesíti.


Ayurvédikus szempontból tüzes, levegős gyakorlat, mely serkenti cselekvőkészségünket, növeli kreativitásunkat.


A másik fontos fordított testhelyzet a vállállás, vagy gyertyapóz (sarvangasana), mely inkább a megnyugvásban van segítségünkre. Ezt az ászanák királynőjének is nevezik. Megnyugtató hatását úgy fejti ki, hogy az állunkat a mellkashoz szorítva, torokzár (jalandhara-bandha) keletkezik. Itt fontos szerepe van az agy vérellátásáért felelős nyaki ütőérnek, az arteria caroticus communisnak, mely kettéválik a. c. internára (Willis-kör) és externára, ez a terület a sinus caroticus, mely légzés és vérnyomás szabályozó reflexekért felelős. Az itt található idegre (nervus caroticus) fejtünk ki hatást az ászana végzésekor. Az agyunk erre reagálva csökkenti a pulzusszámot, vérnyomást, légzést (paraszimpatikus hatás), így csökkentve a stresszhatásokat, mentális ellazulást ad. A vállállás növeli a befeléfordulást, segít meditatív állapotba jutni.
MAS jógában http://www.agnisoma.hu/hu/ nem véletlenül a befejezősor ászanája e póz.
Azt tartják róla, hogy a test minden részére jótékonyan hat (sarvanga - valamennyi rész). Serkenti a pajzsmirigy működését, ezzel szabályozza a szervezet anyagcsere- és hőháztartását, segíti a test növekedését, fejlődését. Sok esetben pajzsmirigy probléma okozza a túlzott soványságot és a túlsúlyt. Hatással van fehérje beépülésre (izom növekedés), csontszövet fejlődésre, szívműködésre, vérnyomásra. Ennek az ászanának gyakorlásával a fejfájás (nem akut) sok fajtája csökkenthető, a mély hasi légzés masszírozza a szívet és a hasi szerveket, segítve ezzel a méregtelenítést.

Ayurvédikus szempontból földes, vízes gyakorlat, mely egyrészt segít, hogy két lábbal álljunk a földön, másrészt megnyugtat, befogadóvá tesz.

A fordított jógapózokat ellenjavallt végezni olyan betegségek esetén, melyek érelzáródással, vagy vérzékenységgel járnak. Fejfájás, magas vérnyomás és erős szédülés esetén. Zöldhályog, levált retina, vagy közeli szemműtét után. Menzesz időszakban. Nyaksérülésnél, csigolya elcsúszás, porckorongsérv, hátfájás esetén. Valamint, ha valaki több mint 4 hónapja áldott állapotban van.
Kezdők csak segítséggel végezzék, tanárral gyakoroljanak!
Persze az egészséges gyakorlók is kellő figyelemmel, óvatossággal végezzék a fordított ászanákat.

De végezzük!, mert a jól kivitelezett fejállás és vállállás jótékony hatását, egész életünkben élvezhetjük. Hogy milyen sokáig? Ez csak tőlünk függ. Testi, lelki, mentális egészségünkért csak mi tehetünk és higgyünk ennek a bölcs közmondásnak, miszerint:

                             A tétlenség rozsdája többet árt, mint a munka általi kopás.

Namaste,

2014. február 12., szerda

Kitartás és stabilitás

 A jóga (szanszkrít:योग)  Indiában a hinduizmus és buddhizmus közegében kifejlődött keleti bölcselet egy formája. Célja a testi és szellemi erők felébresztése, művelése. Egyik legismertebb válfaja a hatha jóga.
Az Agnisoma jógaoktató képzőben MAS jógát tanulok, http://www.agnisoma.hu/hu/mas_joga  mely ászanái alapján hatha jógához sorolható, ayurvédikus elvek mentén kialakított, dinamikus, kezdő-középhaladó stílus.
Az Ayurvéda egy hatezer éves tudomány, a gyógyítás ősanyja, amely tapasztalati tudással dolgozik.
E tudomány szerint az egészség (Svastha) megőrzése és fenntartása a legfőbb szempont,  mely a testben lévő doshák (bomlást hozók) egyensúlyban tartásával lehetséges. Három dosha van. A Vata; levegős éteres, a Pitta; tüzes vízes, a Kapha; földes, vízes minőségeket hordoznak magukban. Természetesen mindannyian minden minőséget hordozunk magunkban, mégis van egy legjellemzőbb sajátunk ezekből. Már a minőségekből kitűnik a testi, lelki alkat (Prakriti). Röviden jellemezve a vaták törékenyek, nem bevállalósak, a pitták tüzesek, bevállalósak, a kaphák, erősek, 'hejjráérünkarramég' tipusok.

Ezt a rövid kis ismertetőt azért tartottam fontosnak, mert egy vállas témáról írok, aminél nagyon lényeges szempont, hogy valaki melyik doshához tartozik.


A váll, testünk legtöbbet használt, nagyon mobil, de instabil ízülete. Épségének megőrzése éppen ezért rendkívül fontos. Különös törődést, odafigyelést az Ayurvéda szerint leginkább a vatáktól kíván ez a testrész. Ők könnyű csontozatú, gyenge izomzatú, száraz izületekkel rendelkező, lelkileg, idegileg érzékeny alkatúak s mint írtam nem bevállalósak.

Nézzük a jóga, hogy bánik ezzel az izületünkkel a gyakorlások során.


A jóga egyik legfontosabb ászana sorozata a napüdvözlés, (Surya Namaskar) melyet összefüggő sorként is gyakorolunk. Tizenkét egymást követő pózból áll, lényege, hogy az egymást követő ászanák, a testet mindig az előzővel ellentétes irányból nyújtják, dolgoztatják. Ezzel rugalmassá teszik a gerincet, ízületeket és fokozzák a keringést, légzést. Nagyon jó bemelegítő sor a jógaórán.

A haladó jógások napüdvözlésének nagy hármasa:
Chaturanga Dandasana (bottartás)
Urdhva Mukha Svanasana (felfelé néző kutya)
Adho Mukha Svanasana (lefelé néző kutya)

 A Chaturanga Dandasana kivitelezésekor, ahogy ezen az anatómiai fotón látszik, szinte az összes vázizom dolgozik. Nagy erőnlét szükséges hozzá, hogy a testet így egy síkban tudjuk tartani.

 


Legfontosabb a gyakorláshoz,  hogy a nagyon mobil, sérülékeny vállakat kíméljük.
Ezért is  kell  erősíteni  a fűrészizmot , valamint a trapézizmot  és a rombuszizmot. A fűrészizom segíti a lapockát mozgatni és felfelé forgatni.  A rombuszizom forgatja és süllyeszti és a mellkashoz szorítja, a trapézizom pedig emeli és forgatja a lapockát (Scapula). Ha ezek az izmok kellően erősen tartják a lapockát, a vállövet tehermentesítjük.

Fontos a kivitelezéshez:

Könyök legyen szorosan a törzs mellett.
Alkar  legyen függőleges, könyök a csukló felett.
A felkar legyen vízszintes, a könyök a vállal egy magasságban.
Fej, gerinc, medence szintén maradjon váll magasságban.
Talpak  behajlított lábujjakon függőlegesen.
E pózt légzésszünetben tartjuk ki, mialatt a prána (életerő energia) szétterjed, hőt és energiát nyerünk. 

Majd belégzéssel, mely segíti a mellkas és vállemelést (prána viszi az ászanát), a könyök nyújtásával átmegyünk Urdhva Mukha Svanasanába. Erősödik  a felkar, dolgozik a tricepsz és a deltoid. Ezen izmok erősödése a vállízületet tehermentesíti, izomból dolgozunk, nem ízületből.

Ez egy "keletnyújtó" póz, vagyis a testünk elülső, keleti oldalát megnyújtja, ezzel egyidőben a nyugati oldal erősen dolgozik, így a nagy hátizom, mély hátizom, a csípőt tartó izmok, a farizom és a hátsó combizmok megfeszülnek. Mint általában a hátrahajló pózokban, erősen aktiváljuk, eddzük az idegrendszert, rugalmassá tesszük a gerincet.                                            
Figyelni kell, hogy ne lógjunk a vállainkon.
Távolítsuk a fülektől a vállakat.(trapézizom)
A lapockát toljuk lefelé a farokcsont irányába.

Kilégzéssel felemelkedünk Adho Mukha Svanasanába, ez a test hátsó, nyugati oldalát megnyújtó, a keleti oldalt erősítő póz. Így a hasizom, psoas, csípő körüli izmok, quadriceps megfeszülnek, míg a hátsó comb- farizmok, vádlik megnyúlnak. Erősödik a mélyhátizom, a fűrészizom és a karizom.



Figyelni kell, hogy a vállat szélesítsük, forgassuk kifelé, ezzel elkerülhető a gyakori vállsérülés a becsípődés.
A vállakat ne húzzuk a fülekhez.
A hónalj lefelé nézzen.
A fej, nyak lazán lógjon.

Ebben a pózban lehet megtanulni a helyes válltartást, megerősíteni a felsőtestet, mely szükséges a hátrahajlításokhoz és kartámaszokhoz. Ebben a tartásban a fejünk a szív alá kerül, javul az oxigénellátása, ami frissítő hatású. A gerinc tehermentesítve nyújtózik. Mind a négy végtag érintkezik a talajjal, ami erőt ad, stabilizál, földel.

A két kutyapóznál a kezek és lábak közötti távolságot a gerinc rugalmasságától határozzuk meg. Merevebb hátnál hosszabb távolságot hagyjunk, majd később rövidíthetjük ezt.


Kezdő, középhaladó jógások kiváltó sort végezhetnek, míg a kellő erőt megszerzik a haladó hármashoz.  

Sasthanga Namaskara (nyolcpont)
Bhujangasana (kobra), vagy női Chaturanga (térd letesz)
Bhudarasana (megemelt föld) vagyis, Adho Mukha Svanasana

A jóga spirituális út is egyben. Testünk, lelkünk fizikai otthona, éppen ezért különös odafigyelést, szeretetet, gondoskodást érdemel.
Nos, őszintén megvallva én ebben a vállas kérdésben, még kevesebbet vállalok. Vata alkatomnál fogva, érzékenyebb ez a testrészem és azonnal jelez, ha túlvállalom magam, legyen fizikai, lelki, vagy mentális dologról szó.
Feltétlenül hiszek abban a bölcsességben, hogy önmagam tisztelete vezet el mások tiszteletéhez.
De tudom, hogy a kitartásom (Tapas), a gyakorlás meghozza az eredményt.  A földerőt, stabilitást, erős jellemet amit a Chaturanga Dandasana képvisel egyre inkább magaménak tudhatom.
Jógázáshoz a kéz és a láb mindig kéznél van.  :)


Namaste,

                                                                               

2014. február 3., hétfő

Épflinsláfrok

A szokásos telefonbeszélgetésünk alatt megemlítettem a 89. évében lévő édesanyámnak, hogy almáspalacsintát sütök vacsorára. Mire Ő: áááááá épflinsláfrok, ómamám mindig így mondta, alma pongyolában. Így svábosan épfl. Ahh, már el is felejtettem mindent.
-Nem, nem felejtettél el  mindent, hiszen épp most osztottad meg velem egy gyermekkori emlékedet- válaszoltam.

Nagyon szeretem ezeket a perceket. Ilyen élményekkel - mert ez élmény nekem - kötődöm a gyökereimhez.
Korán elkerültem a családi házból, alig tizennégy évesen. A családom, szeretteim fizikai hiányát megtanultam lelkiekben pótolni. 
Nevetnek a gyermekeim mikor azt mondom celler a zeller helyett, vagy kájzersmárrni, a császármorzsa helyett és eszcájgot teszek az asztalra. 
Valójában ez a mostani  beszélgetés édesanyámmal világított rá, hogy így kötődöm gyermekkoromhoz és szeretteimhez, akik közül bizony sokan már elmentek. 
Mondják, el kell engedni halottainkat. Én azt mondom nem elengedni kell Őket, hanem elengedni a fájdalmat amit elvesztésük okoz. 
Nos, ezt én úgy teszem meg, hogy a mindennapi életem részévé teszem Őket. 
Nem, egyáltalán nem tudatosan történt ez, inkább csak LÉLEK-ből vezérelve.
Kőrbe nézek a lakásomban, házam körül, lelkemben, szellemiségemben és Ők mind velem vannak, megszólítanak. 
Megszólítanak egy-egy tárgy, vagy felbukkanó emlék formájában.
Olyankor egymásra mosolygunk a határtalanságban.


Almáspalacsinta, vagy ahogy dédnagyanyám mondta épflinsláfrok,
(Äpfel in Schlafrock), alma pongyolában.

Recept: készítek egy kicsit sűrűbb palacsintatésztát, eggyel több tojást használok, mint egyébként. A fehérjéket felverem. Két almát a tésztához reszelek, majd beleteszem a felvert fehérjéket. Kicsit bővebb olajban sütöm ki és kisebbeket készítek, mint a normál palacsinta.  Megszórom egy gondolatnyi fahéjas-porcukorral, általam készített kajszi-, vagy málnalekvárral tálalom. (Dorka lányom szerint, egy igazi anyuka nyáron befőz kajszi- és málnalekvárt.)