Az agy (encephalon) a gerincesek központi idegrendszerének a koponyaüregben elhelyezkedő része.
Olyan kognitív, vagy más szóval megismerési funkciókért felel, mint:
1. figyelem, megfigyelőkészség
2.érzékelés-észlelés
3.emlékezet
4.gondolkodás
E magasabb tudati funkciókon kívül szerepe van a mozgásminták, a vegetatív funkciók (keringés, légzés), a test homeosztázisának (belső egyensúly) szabályozásában, fenntartásában. Az agy vérellátásában különösen, de általános közérzetünkben is döntő szerepe van az erek állapotának. A keringésünket megszabja, hogy milyen rugalmasak az érfalak, mennyire rakódott koleszterin a belső érfalakra s tette azt rugalmatlanná. Életminőségünk függ ezektől a tényezőktől.
Az agy vérrel, oxigénnel, tápanyaggal való ellátásáért a Willis-kör felel. Ez a nyaki verőerek és a kulcscsont alatti nagy artéria ágaiból alakult érrendszer.
A Willis-kör arra is hivatott, hogy az agy vérellátását gátló esetleges érszűkületet, elzáródást a kör többi vénás ere átvegye, így biztosítsa az agy zavartalan keringését.
A jógában az agy keringését, oxigénnel, tápanyaggal való ellátását leginkább a fordított testhelyzetekkel fokozhatjuk.
Most a két kedvencemet emelem ki ezek közül, az ászanák királyát és királynőjét.
Ezekben az ászanákban agyunk a szívünk alá kerül, szemben a normál (állás, ülés, fekvés) állapottól. Rendszeres gyakorlásukkal fenntarthatjuk, javíthatjuk az agy minden funkcióját így például a memóriát, koncentrációt, reakcióidőt.
Egy álmos, fáradt helyzetben azonnali szellemi frissítő hatással bír (szimpatikus hatás) és éppen ezért a jótékony hatásáért az ászanák királyaként emlegetik a fejállást (sirsasana).
Fordított egyenes helyzeténél fogva, pihenteti a szívet és a keringési rendszert, az agy és a gerincvelő tápanyagban gazdag vérhez jut, ennek következtében a test minden funkciója fokozódik (idegek, szemek, orr, torok állapota). Jó hatású az emésztésre, székrekedésre és vesegörcsnél. Mivel tonizálja az alhasi szerveket, a menopauza tüneteit is enyhíti. A gerinc deréktáji leginkább terhelt szakaszát tehermentesíti.
Ayurvédikus szempontból tüzes, levegős gyakorlat, mely serkenti cselekvőkészségünket, növeli kreativitásunkat.
A másik fontos fordított testhelyzet a vállállás, vagy gyertyapóz (sarvangasana), mely inkább a megnyugvásban van segítségünkre. Ezt az ászanák királynőjének is nevezik. Megnyugtató hatását úgy fejti ki, hogy az állunkat a mellkashoz szorítva, torokzár (jalandhara-bandha) keletkezik. Itt fontos szerepe van az agy vérellátásáért felelős nyaki ütőérnek, az arteria caroticus communisnak, mely kettéválik a. c. internára (Willis-kör) és externára, ez a terület a sinus caroticus, mely légzés és vérnyomás szabályozó reflexekért felelős. Az itt található idegre (nervus caroticus) fejtünk ki hatást az ászana végzésekor. Az agyunk erre reagálva csökkenti a pulzusszámot, vérnyomást, légzést (paraszimpatikus hatás), így csökkentve a stresszhatásokat, mentális ellazulást ad. A vállállás növeli a befeléfordulást, segít meditatív állapotba jutni.
MAS jógában http://www.agnisoma.hu/hu/ nem véletlenül a befejezősor ászanája e póz.
Azt tartják róla, hogy a test minden részére jótékonyan hat (sarvanga - valamennyi rész). Serkenti a pajzsmirigy működését, ezzel szabályozza a szervezet anyagcsere- és hőháztartását, segíti a test növekedését, fejlődését. Sok esetben pajzsmirigy probléma okozza a túlzott soványságot és a túlsúlyt. Hatással van fehérje beépülésre (izom növekedés), csontszövet fejlődésre, szívműködésre, vérnyomásra. Ennek az ászanának gyakorlásával a fejfájás (nem akut) sok fajtája csökkenthető, a mély hasi légzés masszírozza a szívet és a hasi szerveket, segítve ezzel a méregtelenítést.
Ayurvédikus szempontból földes, vízes gyakorlat, mely egyrészt segít, hogy két lábbal álljunk a földön, másrészt megnyugtat, befogadóvá tesz.
A fordított jógapózokat ellenjavallt végezni olyan betegségek esetén, melyek érelzáródással, vagy vérzékenységgel járnak. Fejfájás, magas vérnyomás és erős szédülés esetén. Zöldhályog, levált retina, vagy közeli szemműtét után. Menzesz időszakban. Nyaksérülésnél, csigolya elcsúszás, porckorongsérv, hátfájás esetén. Valamint, ha valaki több mint 4 hónapja áldott állapotban van.
Kezdők csak segítséggel végezzék, tanárral gyakoroljanak!
Persze az egészséges gyakorlók is kellő figyelemmel, óvatossággal végezzék a fordított ászanákat.
De végezzük!, mert a jól kivitelezett fejállás és vállállás jótékony hatását, egész életünkben élvezhetjük. Hogy milyen sokáig? Ez csak tőlünk függ. Testi, lelki, mentális egészségünkért csak mi tehetünk és higgyünk ennek a bölcs közmondásnak, miszerint:
A tétlenség rozsdája többet árt, mint a munka általi kopás.
Namaste,
https://www.google.hu/search?q=willis+kör&rlz=1C1GGGE_huHU359HU362&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&imgil=ptnug8sP
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6zponti_idegrendsze
https://www.google.hu/search?q=sinus+caroticus&rlz=1C1GGGE_huHU359HU362&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&
http://www.idegrendszer.sokoldal.hu/agyi_erek_betegsegei
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6zponti_idegrendsze
https://www.google.hu/search?q=sinus+caroticus&rlz=1C1GGGE_huHU359HU362&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&
http://www.idegrendszer.sokoldal.hu/agyi_erek_betegsegei