2015. február 17., kedd

Hagymaleves

A meghűléses, hideg téli napokon nincs is jobb, mint hazaérve munkából egy finom, forró levessel átmelegíteni a testet.
Kifejezetten jótékony hatású az egyszerűen és gyorsan  elkészíthető hagymaleves.
Már az ókori egyiptomiak által is termesztett növény serkentően hat az emésztésre, segít megelőzni a keringési rendellenességeket, valamint enyhíti a megfázás tüneteit. Sok vizsgált növényből a fokhagyma és a vöröshagyma bizonyult a legerősebb baktériumölőnek. A vöröshagyma illóolaja nyákoldó hatású, légúti betegségeknél, orrdugulásnál kiválóan helyettesítheti, vagy támogathatja a gyógyszeres kezelést.

Mostanában többször is készítettem könnyű vacsorának, ebben a köhögős időszakban.
Ayurvédikus szempontból a tél kapha minőségét (nyálkás, nedves, nehéz) nagyon is jól ellensúlyozza.

Minap is vásároltam egy nagy póréhagymát, majd az otthoni készletből fogtam 2 vöröshagymát, 1 lilahagymát, 5-6 nagyobb gerezd fokhagymát.
Egy fazékban közepes hőfokon megolvasztottam kb. 5dkg vajat (csak óvatosan, mert a vaj könnyen megég!) majd a vékony csíkokra (póréhagymát karikákra) vágott  hagymát megdinszteltem rajta. Hagytam, hogy kicsit piruljon, a benne lévő cukor kicsit karamellizálódjon. Ekkor felöntöttem annyi vízzel amennyi ellepte. Sóztam, majd a fokhagymát  is beletéve (passzírozva) forraltam, amíg jó puha, szinte pépes lett a hagyma.
Ekkor felöntöttem vízzel 2-2.5 liter mennyiségre, megborsoztam és ismét felforraltam.
Közben egy kis jénaiban két evőkanál lisztet elkevertem kb.1 dl főzőtejszínnel, tettem egy merőkanál forró levest hozzá, majd behabartam vele a ételt.
Egy serpenyőben melegítettem 5 dkg vajat és azon zsemleszínűre pirítottam kb. két maroknyi kenyérkockát. Szárított kenyérkocka mindig van itthon, mert a száraz kenyeret így hasznosítom, de lehet használni friss kenyér- vagy zsemlekockát. Ennél is vigyázni kell, hogy egy közepes hőfokot használjunk, mert a vaj és a kenyérdarabkák is könnyen megégnek.
Még pirítottam tökmagot csak önmagában.
Tálaláskor az asztalra tettem egy-egy tálkában a pirított kenyeret, reszelt parmezán sajtot, juhtúrót és a tökmagot. Így ki-ki ízlése szerint tehetett a levesbe betétet.
Én, a tányér aljába tettem egy evőkanálnyi juhtúrót, rámerítettem a  forró levest, majd kenyérkockát, reszelt sajtot és tökmagot szórtam bele.
Ahogy a fiam mondaná, pommmpás volt.



Hozzávalók:
kb.1/2 kg hagyma
10dkg vaj
só, bors
2 evőkanál liszt
1 dl főzőtejszín
kb. 2 l víz
kenyérkocka
tökmag
juhtúró
parmezán sajt


Fotó: http://izeselet.hu/receptek/almas-hagymaleves/
Forrás:http://www.vital.hu/themes/health/onion1.htm

2015. február 15., vasárnap

Lili



Mottó: 
"A gyerek minden, ami elhagyott, védtelen és ugyanakkor Istenien hatalmas." Carl Gustav Jung


Alig pár éve történt, hogy egyszer megjelent álmomban. Igazán törékeny kis lélek volt. Csak ennyit mondott: "Lili vagyok". Valami finom gyengédség lengte be ezt a találkozást. Magamhoz öleltem és megígértem neki, hogy soha nem hagyom magára. 

C. G. Jung azt mondja, hogy az álomban kapott szellemi üzeneteket ébredés után tisztán értjük és ezeknek gyógyító erejük van...
Mikor felébredtem, azonnal az álmom jutott eszembe. Tudtam, éreztem, hogy Lili az én belső gyermekem, egykori gyermeki énem. Hát, hogy is hagyhatnám magára!!

Sok felnőttben sír, segítségért kiált a megsebzett belső gyermek. 
Ha valaki gyermekkorában nem kapott kellő biztatást, támogatást, felnőttként tudattalanul is várja, hogy valaki megfogja a kezét és segítse. Sok esetben segítség gyanánt valamilyen pótcselekvést választ, mint például a dohányzást, túlzott evést, -ivást.
Lelkünk mélyén örökké azt a szeretetet, odafigyelést, törődést keressük, amit nem kaptunk meg gyermekként. Gyakran azért nem, mert dolgoztak szüleink. Sokat, értünk...
Felnövünk, testünk felnőtté válik, de belül a gyermekkor teljesítetlenül maradt vágyai, érzései megkötik lelkünket. Nem tudunk igazi önmagunk lenni.

Sok esetben előfordul, hogy a szeretet kinyilvánítása félrecsúszik. A sors és az élet fájdalmai miatt, a lelki hiány miatt sebeket ejtünk éppen saját gyermekeinken. 
Ez alól senki sem kivétel.
Persze ettől még később, lélekben gyógyultan nagyon elfogadó, szeretetteljes és odaadó felnőtté válhatunk. Kijavíthatjuk hibáinkat.

De ki is az a belső gyermek? 
Egy lélekrészünk, az az énünk akik gyermekként voltunk.  Minden, amit akkor tapasztaltunk, megéltünk, az bennünk él.

Ez az ártatlan, tiszta gyermeki énünk adja a kreativitásunkat, játékosságunkat, spontaneitásunkat. 
A belső gyermek az, aki képes játszani, alkotni, örülni, szeretni, szomorkodni, érezni. Ő az, aki összeköt bennünket spirituális lényünkkel.
Ha ez a gyermek elégedett, boldog, energiánk szabadon szárnyal, békében élünk. Nincsenek problémáink, csak megoldandó feladatok.

Azonban a sebzett belső gyermek által hajlamosak vagyunk elfojtani érzéseinket. Addig, amíg a belső gyermek nincs meggyógyítva, összezavarja belső életünket. Hatására újra és újra ugyanazokat a hibákat követjük el. Mikor konfliktusba kerülünk, a gyermeki én félelme, sértettsége, dacossága irányítja viselkedésünket.  

Ezért fontos a belső gyermek gyógyítása.

Ne gondold, hogy ez csak drága tanfolyamokon végezhető. 
Ha úgy érzed, hogy a lelked kiált, vonulj el pár órára magányodba. Menj vissza ez idő alatt a múltba és éld át a régi eseményeket. Figyeld mi okozott fájdalmat, hol érzed a testedben ennek a nyomait. Testünk egyértelműen jelez.
Ha kell könnyezz, légy dühös, bocsáss meg, akár magadnak, vagy másnak. Ezzel szépen elengeded a régi energiákat.  
Esténként lefekvés után lélekben beszélgess el vele. Kérdezd meg mi fáj neki, mi okoz örömöt. Öleld magadhoz. Kérdezd meg a nemét, ezáltal magyarázatot kaphatsz férfiként lányos, vagy nőként fiús szokásaidra...
Vagy képzeletben rakj egy hatalmas máglyát egy kedvelt helyeden, például folyó, tenger vagy tó parton. Ülj le elé és lélegezd ki, öntsd ki, vagy pakold ki magadból a fájdalmas élményeket. Képzeld el, hogy elégeted ezeket a lángokban. Majd, mikor elégett minden rossz érzés, képzeletben a szeretet rózsaszínű lángját tedd a szívedbe. 
Az is megoldás lehet, hogy leírod a fájdalmas élményedet, majd elégeted, így engeded el a régi mintát.

Induljunk el az úton! Csak biztatni tudlak. Gyerünk, gyakoroljunk, gyógyuljunk!

Olvass témába vágó cikkeket, oldalakat! A segítség megérkezik. 
A spiritualitás útján járók ismerik Matri Vani bölcsességét:  
"Az igazság maga fogja minden úton-módon segíteni azt, aki elindult az igazságot megkeresni."
Mert, amit keresel, az is keres téged...
Segítségért kiált a megsebzett belső gyermek. 


Forrás:




2015. február 9., hétfő

Az ünnepi ebéd illata

Ünnepi ebéd volt a hétvégén. Dorka lányom névnapját  ünnepeltük meg, ami farsang lévén nem lehetett volna teljes fánk nélkül.
Kívánsága szerint, borsólevest (ragulevest), töltött csirkét és csörögefánkot készítettem.

Az ilyen családi ünnepeket az teszi számomra különlegessé, hogy mindig van bennük valami plusz.
Ne gondoljatok itt csak a látható dolgokra.
Sokkal többre gondolok...

Megidézek minden szerettemet, élőt, holtat. Felajánlást teszek, nekik is főzök, ők is velem, velünk vannak ilyenkor.
Ez fontos nekem. Amit nem adtam meg, mert nem állt módomban, vagy lelkileg még éretlen voltam, azt így kompenzálom.
Mert a szeretet lelki táplálás, a nevében is benne van, a szer együttlétet jelent, mely egy  tápláló energia.

Ez a fajta SZER-ETET az a plusz, ami belengi az ünnepi asztal környékét.


Valami különös, földi illat is lengett a levegőben...
Elárulom ennek is a titkát.
A csörögefánkhoz kínált meleg kajszibarack lekvárba  reszeltem egy kis narancshéjat. Ümmm...