2014. szeptember 30., kedd

...Tó fölött a suttogó szél...

 Petőfi Sándor
Itt van az ősz, itt van ujra

Itt van az ősz, itt van ujra
S szép, mint mindig, énnekem.
Tudja isten, hogy mi okból
Szeretem? de szeretem.

Kiülök a dombtetőre,
Innen nézek szerteszét,
S hallgatom a fák lehulló
Levelének lágy neszét.

Mosolyogva néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya.

És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.

Levetette szép ruháit,
Csendesen levetkezett;
Majd felöltözik, ha virrad
Reggele, a kikelet.

Aludjál hát, szép természet,
Csak aludjál reggelig,
S álmodj olyakat, amikben
Legnagyobb kedved telik.

Én ujjam hegyével halkan
Lantomat megpenditem,
Altató dalod gyanánt zeng
Méla csendes énekem. –

Kedvesem, te űlj le mellém,
Űlj itt addig szótlanúl,
Míg dalom, mint tó fölött a
Suttogó szél, elvonúl.

Ha megcsókolsz, ajkaimra
Ajkadat szép lassan tedd,
Föl ne keltsük álmából a
Szendergő természetet.
(Erdőd, 1848. november)

Szeretem a szeptembert, a Földanya havát, mert e hónap végén  jöttem a világra, édesanyám elmondása szerint ragyogó, napsütéses időben.
A csillagászati ősz beköszöntével, 23-a után bizony ez, már nem annyira jellemző. Ekkortól szelesebbre, hűvösebbre vált az időjárás, rövidebbek a nappalok és hosszabbodnak az éjszakák. Az éjszakai hidegek után a későbben kelő Nap nem tudja tartósan fölmelegíteni a földet.

Az indiából származó Ayurvéda, az "Élet Tudománya" mely a világot az öt elem viszonyával magyarázza, az őszt levegős, éteres, azaz vata minőségbe sorolja. Ha valakire a vata dósa jellemző, őt ez az időszak különösen könnyen kibillentheti az egyensúlyából.
Ismerős a szólás, "ne légy olyan szeles!" pontosan erre vonatkozik.
Természetesen mindenkiben van vata, mely minőség a mozgatásért felel, így irányítja a gondolatok, érzelmek, levegő, életerő, idegi impulzusok és folyadékok mozgását. Ezért mindnyájunkat érzékennyé teheti ez az időjárás, de leginkább az említett alkatúakat.  
Fokozottan érvényes ez azokra, akiknek nagyon mozgalmasak a mindennapjaik, sokat utaznak, sokat telefonálnak, neteznek.

A vata minőség jellemzői a száraz, rendezetlen, szétterjedő, hideg, mozgékony, változékony, finom, tiszta, durva.
Igen, az ősz és a télelő pontosan ilyen, a szél mozgalmas, tisztítja a levegőt, szétszórja a száraz leveleket, a gondolatainkat, összekócolja a hajunkat, hozza a hideget, bőrünket durvává, szárazzá teszi.

Nézzük a személyiség alkatot.
  Fizikai  alkat: alacsony, vagy nagyon magas, "madárcsontú", száraz  bőr,  törékeny-, göndör haj, száraz, kattogó ízület, mozgékony, változó  emésztés, felfúvódásra való hajlam, jellemzően hideg végtagok.

  Mentális alkat: szorongó, aggódó, gyorsan tanul és felejt, csacsogó, izgága, kreatív, mindig tele ötletekkel, segítőkész, jószándékú.  

Az egyensúlyát vesztett, vata dósájú ember jellemzője: székrekedés, szájszárazság, száraz bőr, kiszáradó szemek, meleg utáni vágy, félelem, aggodalom, kimerültség, fáradékonyság, hideg végtagok, szétszórtság, szédülés, kapkodás, soványság, szelesség (belekben is), álmatlanság, állandó cikázó gondolatok.

Életkort tekintve 55 év felett, (nőknél a menopauza után) a vata dósa energiái játsszák a fő szerepet.
- Zárójelben jegyzem meg, a gyermekkort a kapha dósa földes, vizes elemei jellemzik, mert a gyermekek szervezetének még magas a víz tartalma, növekedésükhöz sok tápanyagra van szükség. Analóg a tavasszal, mikor megindul a nedvkeringés, fakadnak a rügyek. Kamaszkortól, kb. 55 éves korig a pitta dósa tüzes, vizes energiái dominálnak, ez kell az életben való helytálláshoz. Akárcsak a nyár. Kora nyáron sok az eső, majd a nyár dereka tüzes, jól megizzaszt, a Nap heve segít megérlelni, ízessé tenni a terméseket. 
Majd jön az említett 55 év feletti kor, a vata minőség dominanciája, lassul az anyagcsere, jellemző a test szárazsága, a lassú leépülés, ahogy ezt megfigyelhetjük az őszi természetben is. -
(A tél az alvás ideje, az emberi létben a fizikai test halála, mikor egy új létkörre készül halhatatlan lelkünk.)

Néhány jó tanács, mivel tudjuk egyensúlyban tartani magunkat.

Figyeljünk oda, hogy ne hűljön ki a lábunk, kezünk, mert a végtagokat nagyon nehéz fölmelegíteni, ha már egyszer lehűltek. Így aztán viseljünk a hűvös reggeleken könnyű sálat, kesztyűt, meleg gyapjú, vagy pamut zoknit, harisnyát.
Mivel a színek is hatással vannak ránk, viseljünk földszíneket, ebből is a pasztell színek javasoltak, mint a mogyoró, homok, okker, bézs, lazac, narancs, zöld és egy-egy erősebb színt, feketét, vöröset, bordót használjunk kiegészítésre, színesítésre.




Nem csak testünket, bőrünket is fel kell öltöztetni.
Az ájurvéda kedvelt olaja a szezámolaj, mely melegítő hatású, jól csillapítja a vatát. Heti háromszor javasolt ebben a szeles, őszi (majd a téli, kora tavaszi) időszakban teljes test olajozást végezni. Melegítsük fel az olajunkat forró vízbe állítva, majd először dolgozzuk be az olajat a kezünkbe, karunkba, jöjjön a váll, a hónalj. Ezután a lábfejek, különösen a láb körmei, lábszárak, combok, szeméremtest, has, csípők, bordák, nyak, arc, majd a hát. Illatosíthatjuk olajunkat illóolajjal, én az eredeti damaszkuszi rózsaolajat ajánlom, de nyugtatónak jó a levendula, élénkítőnek a rozmaring olaj. Végezzük szerető magunk felé fordulással ezt a folyamatot, majd zuhanyozzunk le és menjünk pihenni.
Finom, kellemes alvásban lesz részünk.  
Ha nincs elég időnk, masszírozzuk meg a halántékunkat, homlokunkat és a lábfejünket.
Reggelente a lábfejünket kenjük be lábmelegítő krémmel, a kézfejünket pedig egy zsírosabb kézápolóval. Az arcunkra is táplálóbb krémet használjunk, ami nem engedi kiszáradni a meleg lakásból kilépve szélnek, hidegnek kitett bőrünket.













Az étkezésnél fontos a meleg, lédús ételek fogyasztása. Reggel, délelőtt például meleg zabpehely, vajas kenyér, krémsajt, meleg tea, kakaó, tej, (habár az ájurvéda szerint  a tejet  emésztése miatt este kell fogyasztani, és akkor "úgy alszunk, mint a tej"). Ebédre, korai vacsorára hüvelyesekből, földben termett zöldségekből sűrű leveseket, egytálételeket, főzelékeket, püréket készítsünk. A gabonafélék nagyon jók édeskés ízükkel vata kiegyenlítésre. 
A legerősebben a húsok földelnek. Mindenki  fizikai és lelki igényei szerint fogyassza. 
Bátran fűszerezhetünk, enyhén csípős, édes, sós, savanykás ízeket részesítsük előnybe. Használjunk melegítő fűszereket, mint gyömbér, erős paprika, (A túl erős szárít!) fahéj, szegfűszeg, kömény, kurkuma. A vata legideálisabb gyümölcsei a szőlő, narancs, mandarin, érett banán és az olajos magvak.

Lassuljunk le. Keressünk lelkünket, szellemünket nyugtató tevékenységet. Jól földel a természetben tett séta, biciklizés, kirándulás, kerti munka, főzés.
Menjünk jógázni. A jóga a tudatosan vezetett légzéssel segít mentálisan ellazulni. Válasszunk olyan órát, ahol a légzés dinamizmusa adja a fő vonalat. Nem segítség az olyan dinamikus óra, ahol nem mélyül a légzés. Meditáljunk.
A jógában használunk misztikus kéztartásokat, mudrákat, melyek befolyásolják tudatállapotunkat.
A Föld- vagy Prithivi-mudra feltölti gyökércsakránk energiáját, erősítve a bennünk lévő földelemet. Egyenesen ülve, lábaink a talajon, mindkét kézzel végezzük. Könnyedén nyomjuk össze hüvelyk- és gyűrűsujjunk hegyét, a többi ujj legyen nyújtva. Megerősítés: a föld ereje szilárd tartást, magabiztosságot ad, a kozmosz ereje lelkesedéssel, örömmel tölt el.
Végezzük, ha szükségét érezzük naponta 3x15 percig. Gyakorlása önbizalmat ad és emeli a testhőmérsékletet.

Kerüljük a harsányságot legalább este, ha tévézünk csak kellemes, erőszaktól mentes műsort nézzünk.
Az "okostelefonokat" tegyük le, mert az idegrendszerünket állandóan ingerlő effektek este már nagyon izgatóak, vata túlsúlyt, elalvási nehézséget okozhatnak.


Namaste,

Forrás: Judith H. Morrison, Ayurvéda
                Gertrud Hirschi, Mudrák



2014. szeptember 26., péntek

A legtöbb, mit anyámtól kaptam, 
A csillagos ég.
Hogy mindég fölfelé nézzek, 
Ha kell segítség...

2014. szeptember 2., kedd

Bájoló

Már gyermekként is nagyon szerettem olvasni. Verseket is.

Ehhez hozzájárult, hogy édesanyám sokszor dalolt és mondott verseket nekünk. Anyám, aki Mária-lány volt, zárdába járt iskolába. Apácák nevelték. Úgy nevezték őket a Szeretet leányai...
Az apácák fontosnak tartották az egyházi és világi életre való nevelést egyaránt. Hogy egy leányból jó feleség és anya legyen, tanították őket házimunkára, varrni, kötni, horgolni, de emellett a szellemi nevelésükről sem feledkeztek meg. Színköröket szerveztek. Anyám gyönyörűen szavalt, énekelt, zenélt, így minden rendezvényen fellépett.
Sok-sok dalt és verset ismer ma is.


                              Édesanyám egykor

Nos, ebből adódóan nekem is sok kedvencem van.

A mai magyar kedvencem, mert magyarra szólt a meghívás, egy pár évvel ezelőtti, kedves nyári emlékemhez kötődik.

2011-et írtunk, a Vénusz bolygó erősítette (Vénusz Tranzit) a Föld nőies energiáit, a művészetekre, szépségre való nyitásunkat. Kundalíni jógázni mentünk föl a város fölé, egy sokemeletes ház tetőteraszára. Ám a természet megpróbált bennünket. Jött egy hirtelen szél, majd egy hatalmas felhőszakadás. Azért írom, hogy megpróbált, mert a lány, aki kiengedett a teraszára, egy zsebnyi lakásban élt és mi voltunk vagy 12-en. Hogy fogunk így jógázni? Mit kezdünk ezzel a helyzettel?
Nos, beültünk a szobába, gyertyát gyújtottunk. Néztük a fekete égen cikázó villámokat, halkan csevegtünk és csak vártunk.
Egyszer csak egyikünk elkezdett levetkőzni, majd lassan átlépett az alacsony ablakpárkányon vissza a tetőteraszra. Hang nélkül követtük. Kőrbe ölelkeztünk és csak voltunk. Néha fölnéztünk a fekete felhőkre, hagytuk hogy a szakadó eső, - melyet Erdélyben, csíkszékben a Szűz Anya könnyeinek tartanak, - mossa arcunkat. Szeplőtelenre. Szembenéztünk a Sötétséggel...
Valami kimondatlanul történt velünk akkor.
Majd visszamentünk a szobába, kicsit szárítkoztunk, aztán egy kört alakítva leültünk a padlóra. Időközben késő este lett. Gyertyák égtek a körben.
A hely szűke miatt egy gyönyörű, gyógyító, szeretet mantrát zengettünk. 
Jóga volt ez is, hiszen a jóga nem csak testi, fizikai gyakorlatokról szól.
Később elköszöntünk egymástól és mindenki ment a maga útjára.

Másnap Gabi, - aki az órát tartotta - Radnóti Miklós, Bájoló című versének megzenésített változatát küldte:
https://www.youtube.com/watch?v=g97zmIRcfio 

Namaste