2014. december 23., kedd

Hitemről

"Kislányom a hit a fontos, nem a vallás." 


Mély igaz szólások maradtak emlékül apámtól. Mint ez is. Mikor ezt mondta, nem értettem ennek az igazát. A különbséget a kettő között. 

Még Csepp voltam, csak Reménység, aki csak valahol a lelke mélyén tudta, hogy Óceánnal lehet Egy.
Ma már tudom, milyen Nagy volt Ő és én milyen kicsi. 
Kívánom minden szerettemnek, kedves rokonomnak, barátomnak, ismerősömnek, hogy legyen hittel teljes az élete! 
Mert, hol hit, ott szeretet, hol szeret, ott béke, hol béke, ott áldás, hol áldás, ott Isten, hol Isten, ott szűkség nincsen. 
Krisztust várva szívemben kívánom, hogy legyen áldott karácsonya és örömteljes új éve mindnyájunknak!

2014. december 19., péntek

Egy-Én-iség

Valahol azt olvastam, ha levetjük személyiségünk fátylát, előtűnik egyéniségünk. Egy-Én-iségünk.

Hogy mi okozza egyéniségünk elvesztését, az elgondolkodtató, hiszen ezzel születünk. Ekkor még erősek a szellemi gyökereink. Ez egy részt azért van, mert a kisded koronacsakrája még teljesen nyitott állapotban van, más részt az anyai emlőben lévő csakrán keresztül kapcsolódik lelki, szellemi családjához. A szoptatás spirituális táplálás is!, mely megsokszorozza fontosságát.
Az önelfelejtés azzal kezdődik, hogy a felnőttek -kicsit érthető módon- áthangolják őket. Így az égi gyökerek halványulnak, a földiek erősödnek.
Megszabjuk, hogy mit-, mikor-, mennyit lássanak, -gondoljanak, -egyenek, -aludjanak, -játszanak...
   
    Eszembe is jutott egy emlék a kb. fél éves fiamról.
A körülöttem élők szerint sovány volt a fiam. Mint kezdő anyuka, hallgatva rájuk, mindig erőltettem az evést. Egyet a mamának, egyet a papának.... Aztán Róbert Egy-én-isége jól megmutatta, hogy tévedésben vagyok. Egyszer, miután beletuszkoltam az utolsó kanál főzeléket is, kihányta az egészet.
Ezután, majd később Dorka lányomnál ezt a hibát már ritkábban követtem el.

A közösségekben megtanulunk az elvárások szerint viselkedni, egyéniségünk meggyöngül.
Majd változunk a kedvesünk kedvéért, mert nem vagyunk ekkor még olyan bölcsek, hogy tudjuk, az igaz szeretet elfogadó nem pedig átformáló!
Még később az élet taposómalmában, a létfenntartásunkért folytatott pénzhajszában világnézetünk végképp anyagiasult lesz. Elfeledkezünk a bennünk élő Isteni szikráról.

Swami Vivekananda egy történettel illusztrálta ezt.
Egy oroszlánkölyköt, melyet anyja vadászat közben a juhnyáj közé pottyantott, bárányok neveltek fel. Ez azt hitte magáról, hogy ő is bárány. Megtanult bégetni és legelni. Egyszer azonban egy öreg oroszlán amelyik meglátta, hogy bárányként menekül előle, elkapta a grabancát és elmagyarázta neki, hogy nem kell félnie, hiszen ő az állatok királya. Hogy ezt bebizonyítsa, egy tiszta vizű tóhoz vitte, ahol az oroszlánkölyök  megpillantotta magát és soha többé nem félt.

A tiszta vizű tó, a tiszta tudatot szimbolizálja, amiben meglátjuk azt, akik valójában vagyunk.
Az oroszlán pedig a Napot, a spirituális és látható fényt, külső-, belső ragyogást, dicsőséget, hatalmat, erőt, bátorságot, királyságot, nyugalmat, állhatatosságot, becsületességet, fennköltséget, nagylelkűséget, gazdagságot szimbolizálja.

Úgy élünk, mint a történet kis oroszlánja...
Aztán egyszer csak nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Lelkünkben megérezzük a változás szükségességét. Ébredezünk. Egyre többen és egyre mélyebben nézünk a tiszta vizű tóba...
Ez az én életemben is így történt. Apám halálakor találkoztam a halhatatlan lélekkel...

..Mint kinőtt ruhát levetünk magunkról régi szokásokat, tevékenységeket, sok esetben még kapcsolatokat is.
Nem kell sajnálni... hagyni kell menni.
Egyre több gondot fordítunk önmagunkra, lelkünkre, szellemünkre, kezdjük tartalmasabban élni életünket.
Eszünkbe jutnak megvalósításra váró álmok, rég elfeledett kedvtelések, vagy jönnek merőben újak.

Már felnőttek gyerekeim, több lett a szabadidőm, így beiratkoztam nyelviskolába és vonzott az alternatív gyógyászat is. Valaha gyógyszertárban dolgoztam így láttam, hogy az emberek elfeledve nagyszüleik ősi gyógyító praktikáit minden panaszukkal orvoshoz futnak és a gyógyszerektől várják felépülésüket. Pedig tudjuk, hogy van más út is a gyógyulás felé.
Holisztikus gyógymódokat tanultam, majd elvégeztem egy ayurvédikus jógaoktató tanfolyamot.
A jógaoktatás lelkiekben kiteljesít. Azok az anyai, tápláló energiák melyek családom számára már esetleg terhesek lennének, így levezetődnek.

A jóga és az ayurvéda ősidők óta egybeforrt tudomány.
A jóga jelentése: egyesülés. Ez egy spirituális út, egy ösvény, mely elvezet Egy-Én-iségünkhöz, a Legfelső Lélekhez. A jóga mely nem csak pózokból áll, - vannak légzőgyakorlatok, mantrázások, szertartások, imák, meditáció - segít megteremteni a test, a lélek és a szellem egységét.
Ez megkönnyíti a mindennapi gondok, próbatételek leküzdését.
Az Ayurvéda az Élet Tudománya szerint a harmónia maga az Egész-s-Ég.
Megismertem és megtanultam meglátni magamban és körülöttem mindenben a Teremtett Világ felépítését adó öt elemet (éter, levegő, tűz, víz, föld).
Például az étert a zenében, a levegő elemet a szélben, a tűz elemet egy hirtelen haragú emberben, a víz elemet a mozdulatok lágyságában és a föld elemet az elefántban.

Megértettem, hogy természetünk, Prakritink által, hogyan is vagyunk különbözőek, mégis egyek.
Ma már tudom, hogy gyermekem nem sovány volt, hanem, -mint jómagam is- vata alkat. Ez azt is jelenti sok egyéb fizikai és mentális jellemző mellett, hogy ő vékony csontozatú, nyúlánk személy. Ma 32 évesen is.
Megértettem az ayurvéda által azt is, hogy valaki például miért nem szereti a forró, vagy csípős ételt, miért meleg a keze még a leghidegebb időben is, míg én forrón és csípősen szeretem az ételeket és a kezem még kesztyűben is fázik. Hogy mindenki egy külön Egy-Én-iség. Így a pitta alkat sajátossága, hogy sok benne a tűz. Miért kellene azt még fokozni? Viszont én mint levegős, vata alkat, fázós vagyok. Azért szeretem jó melegen, csípősen az ételeket, mert ezzel fokozom a tűz elemet magamban.
Aztán azt is megtudtam, hogy a mackós, kapha alkatúak általában nagyon melegszívűek, nyugodt, stabil személyiségek.

Tehát, egyéniségünk megtalálásában segítségünkre lehet az Ayurvéda több ezer éves tapasztalati tudása.
Szeretnék mindenkit bátorítani, hogy az önmegismeréshez használja ennek a tudománynak kincsestárát.
Neten lehet találni úgynevezett dosha tesztet. Ezt kitöltve megismerhetjük biológiai alkatunkat. Kitöltéséhez javasolt egy jó ismerősünk bevonása is, aki az általunk kitöltött tesztet átnézve, segít önmagunkat objektíven látni.

Aztán nem marad más hátra, mint saját alkatunknak megfelelően ayurvédikus tanácsot keresni egészségmegőrzés, étkezés, sport, sőt akár még hobbit illetően is.
Megtalálva a harmóniát önmagunkkal és a természettel, nagy lépést tehetünk Egy-Én-iségünk felé.




Namaste,

http://www.harmonet.hu/ezoteria/812-az-emberi-termeszet-%28a-hinduizmus-szellemeben%29.html

http://halamiszteriuma.blogspot.hu/2012/09/osho-beidegzodesek.html

http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81jurv%C3%A9da#mediaviewer/File:Ayurveda_humors_hu.png

2014. november 30., vasárnap

Advent üzenete

 Évek óta szeptember vége felé előveszem a mécsestartót, az ajtóm mellé állítom kint és sötétedéskor meggyújtom benne a gyertyát. Ez idő tájt a hűvösebb estéken a kandallóban begyújtunk és a rajta álló gyertyákat is  meggyújtom.  Ez amolyan szertartás (púdzsa) számomra, mert a tűz melegséget hoz mint a hőfokot, mint pedig az érzelmeket illetően.
Nagyon tetszett, hogy idén országosan elindult egy régi hagyományunk felélesztése, a Szent Mihály napi tűzgyújtás.
A tűz a Nap földi tükröződése, Mihály pedig a sötétség erői ellen küzdő arkangyal.
Ebben a néphagyományunkban érhető tetten kötődésünk a szellemi világhoz, a Kozmikus Rendhez.

Az őszi napfordulóval ahogy környezetünkben, úgy bennünk is egyre fogy a Nap fénye és erősödik a sötétség ereje, mert "Ahogy fent, úgy lent, ahogy kint úgy bent." Ezt a törvényt sok ezer éve megfogalmazták már az egyiptomi magaskultúrában.


Adventhez közeledve belső, szellemi tüzünket kell megerősíteni.
De valójában mi is az advent?
Jelentése  latinból  az "Adventus Domini", az Úr eljövetele kifejezésből származik.
Valójában advent a keresztény világ karácsonyra való várakozását, spirituális felkészülését jelenti.
De milyen eljövetelre várakozunk, várakozom én, aki ezt a blogot írom?
Nyilvánvalóan a belső F-Én-y megszületésére.

  Egyszer egy postban a fb-on  azt írtam mint jógaoktató, hogy minden magyar embernek meg kellene tanulni a Surya Namaskar-t a Napüdvözlést. Azzal indokoltam, hogy ősi magyarjaink szokását fenntartva egy archaikus népcsoportunk, a csángók akik tőlünk messze elszakítva élnek (nem lélekben elszakítva!! csak földrajzi határokkal) a csíksomlyói búcsú során, vasárnap hajnalban fölzarándokolnak a nyeregből, vagy a kegytemplomból a hegyre, köszönteni a kelő Napban Istent, vagyis az Ős Tényt, a Teremtőt. Ez a "Napbanézés". Még hozzátettem, hogy ma, már mi is sokan követjük őket e szép hagyományban.
Igen, a Surya Namaskar is egy napüdvözlés, mellyel belső tüzünket, a szamánát növelhetjük.
Akinek  tiszta a köldök- vagy Manipúra csakrája, az egészséges, kiegyensúlyozott személyiség, tele életkedvvel.  Aurája sugárzóan ragyog, fénnyel teljes és ezt megérzik a körülötte élők.
Ennyit most a jógáról és az általa megszerezhető szellemi tűzről.

Visszatérve a karácsonyi ünnepkörhöz nézzük szellemi tennivalóinkat.
Advent ideje alatt négy sarkalatos erényt, erkölcsi képességet kell megerősíteni az embernek magában.

1. hét  Igazságosság, 
 Michael Arkangyal,  kék sugár

Az ember, felegyenesedésével közvetítővé vált az Ég és a Föld között. Ezzel a felegyenesedéssel jött létre az öntudat, önállóság és vele az egyéni karma, mely cselekedeteink következménye. Minden ami a világban történik ok - okozat viszonyban van. Legyen bár a történés élettelen létezők, állati, emberi, vagy magasabb világok szellemi, isteni megnyilatkozása. Tehát minden ok előzőleg létrejött okozatból eredeztethető. Igazságos csak az lehet, aki ennek az igazságnak birtokában van, szellemileg felnőtt. Tudja, hogy sorsának  ő a teremtője. Minden pontosan úgy történik életében,- olyan leckéket kap,- melyek lelki, szellemi fejlődését leginkább szolgálják.
A szenvedéseket, csalódásokat méltósággal el kell viselni.
Tehát advent első hetében  magunkba szállva önértékelést, önvizsgálatot kell tartanunk. Segítségével mások felé is igazságosak leszünk és ez belső egyensúlyhoz vezet.

A hét kísértése az igazságtalanság.

2. hét  Mértékletesség
Chamuel Arkangyal, bíbor sugár

Ahol fény van, ott árnyék is. Az ellenerők a vágyak mértéktelen megnövekedését okozhatják az emberben.
Advent második hetében tudatosan mérsékletesnek kell lennünk, például az étkezésben, beszédben, vásárlásban, a média követésében.
Figyeljük önmagunkat, ne fecsegjünk hasztalanul, kerüljük a médiát, mert a tévézés, újságolvasás által sok durvaság, pletyka érhet bennünket.
Ne akarjuk a szeretetet, a lelkieket vásárolt anyagiakkal pótolni!
Advent második hetében beszédünk legyen nagyon tudatos, csak akkor szólaljunk meg, ha nagyon fontos. Tartsunk szóböjtöt, így meghallhatjuk belső hangunkat.
Fejlesszük ki magunkban  az "először gondolkodom, aztán beszélek" jó szokását, ezzel megszerezve a megfontoltság erényét.
Ha kerüljük a szélsőségeket, mértékletesek leszünk. Ezzel harmóniát, higgadtságot, lelki békét érünk el.

A hét kísértése a mohóság.

3. hét  Állhatatosság
Gábriel arkangyal, fehér sugár

 A sötét erők asztrális testünkön keresztül  félelmet és aggodalmat okozhatnak, melyek lelki egyensúlyunk elvesztéséhez vezetnek.
Uralnunk kell a lélek három erényét, az akaratot, az érzelmet és a gondolatot.
Jó, ha elengedjük a "most azonnal" érzést és gondviselőnkre bízzuk sorsunkat. Hinni kell az isteni időzítésben. Így visszatér nyugalmunk, melyet a túlzott akarással, gondolkodással elvesztettünk.
Legyünk éberek, vegyük észre mikor akar az ellenerőktől kísértett egónk felülkerekedni.
Őrizzük meg a lélekjelenlétünket!

A hét kísértése a félelem.

4. hét  Bölcsesség
Zadkiel Arkangyal, lila sugár

A téli napforduló  (december 21.) előtti napokban szellemi értelemben a magasabb világok küszöbéhez érkezünk. Hogy az igazi bölcsességet megszerezzük találkoznunk kell a küszöb őrével aki segíti szellemvilágbeli utazásunkat. A küszöb őre csak akkor érkezik el hozzánk, ha már szembesültünk saját árnyékunkkal, sötét oldalunkkal, mely tudatalattinkból sokszor tévútra vezetett. Ezek után a küszöb őrei itatják ki  a "Felejtés poharát" és az "Emlékezés poharát" ha álomban, vagy meditációban a szellemvilágba lépünk.
A "Felejtés pohara" segít abban, hogy a földi logikát elfelejtve szerezzük meg a  szellemvilág bölcsességét, majd a földi világba való visszatéréskor az "Emlékezés poharát"  isszuk ki, hogy a földi világba torzítás nélkül emlékezzünk a szellemi tanításokra.
Tehát advent negyedik hetében ennek a bölcsességnek a megszerzése és megtartása a legfontosabb.                            
A hét kísértése a tudatlanság.

E négy sarkalatos  emberi erény kifejlesztéséhez elég az ember elhatározása és kitartása.

Van még három erény, mégpedig az isteni erények: a hit, remény, szeretet.
Ezek  bennünk való kiteljesedéséhez nem elég az emberi kitartás, hanem szükséges a magasabb világok segítsége, az angyali hierarchiák közbenjárása.

A hit olyasvalamiről való meggyőződés, amit nem tudunk igazolni, ezért a mai  anyagelvű világszemlélet miatt sokszor hitünk miatt nevetségessé válhatunk.
Ahogy káros a vakhit, úgy káros a hitetlenség, mely által a sötétség erői félelmet, szorongást kelthetnek. A hit ereje által tudunk lelki, vagy asztráltestünkben fejlődni, szellemi-Énünket elérni.
Ebben Mihály a Nap-arché segít bennünket, ő felel azért, hogy az emberek gondolkodásában szellemi szemlélet helyet kapjon.

A remény segíti az embert azon az úton, ahol az álomból valóság, megnyilvánulás lesz.
A remény egy a hitünket erősítő energia, mely segítségével  magasabb, buddhi tudatszintre juthatunk. Inspirálttá válik életünk. Itt a védőangyalon kívül, egy arkangyal is csatlakozik hozzánk.

A szeretet, mint energiaáramlás jól megfigyelhető, melytől szárnyalónak, élettelinek érezzük magunkat. A legmagasabb szintű rezgés, mely ténylegesen képes táplálni a szervezetet (szer-etet).
A szeretet alaptörvénye, hogy csak akkor kapjuk meg, ha mi is sugározzuk magunkból.
Szeretetből fakadó tulajdonságok mint az odaadás, elfogadás, türelem, önzetlenség, önfeláldozás sokszor az emberek szemében megmosolyogandó dolog nem pedig erény.
Négy szintje a szexus, erosz, fília, agapé.
Az agapé a legmagasabb szintű, feltétel nélküli Krisztusi szeretet, mely rezgéssel fizikai testünket atmanná, felsőlélekké alakíthatjuk.

Nos, én erre az eljövetelre várok!
Az advent tudatos megélése segít a Krisztusi tudat eléréséhez, hogy megszülessen bennünk a magasabb ÉN.

Habár e három erény kifejlesztéséhez a megfelelő idő már a karácsony utáni tizenkét szent éjszaka után, vízkereszttől húsvétig tart, mégis itt éreztem helyét megjegyezni.
Ugyanis, ahogy a karácsonyi ünnepkör egyágú gyertyatartója Jézust a világ világosságát jelenti, a hétágú gyertyatartó pedig a négy emberi és a három isteni erényt hivatott szimbolizálni.

Végül hallgassátok szeretettel ezt a gyermekkorom karácsonyát idéző,  Jézus eljövetelét váró dalt.

Meghitt adventi időszak utáni áldott karácsonyt kívánok szeretettel: Magyarka Margit

https://www.youtube.com/watch?v=4jmklx5Ihg0


Forrás: Váradi Tibor; Szellemi tanítások
Wikipédia
http://www.noralap.eoldal.hu/cikkek/hogy-jo-legyen/osz--es-szent-mihaly-idoszak-a-nepi-hagyomanyban.html


2014. november 12., szerda

Csitt!

Mikor egyedül vagy és nem zavarod magadat kényszeresen (csak mert így szokás), valami külső hanggal, mint Tv, rádió, telefon, megkapod a finomérzékelés szintjén érkező l-ÉG-ből kapott üzeneteket.
Csitt!
A CSIT (tudat) üzen,csak figyelj. Belülre...Önvalódra.

Om, Shanti, Shanti, Shanti

2014. szeptember 30., kedd

...Tó fölött a suttogó szél...

 Petőfi Sándor
Itt van az ősz, itt van ujra

Itt van az ősz, itt van ujra
S szép, mint mindig, énnekem.
Tudja isten, hogy mi okból
Szeretem? de szeretem.

Kiülök a dombtetőre,
Innen nézek szerteszét,
S hallgatom a fák lehulló
Levelének lágy neszét.

Mosolyogva néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya.

És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.

Levetette szép ruháit,
Csendesen levetkezett;
Majd felöltözik, ha virrad
Reggele, a kikelet.

Aludjál hát, szép természet,
Csak aludjál reggelig,
S álmodj olyakat, amikben
Legnagyobb kedved telik.

Én ujjam hegyével halkan
Lantomat megpenditem,
Altató dalod gyanánt zeng
Méla csendes énekem. –

Kedvesem, te űlj le mellém,
Űlj itt addig szótlanúl,
Míg dalom, mint tó fölött a
Suttogó szél, elvonúl.

Ha megcsókolsz, ajkaimra
Ajkadat szép lassan tedd,
Föl ne keltsük álmából a
Szendergő természetet.
(Erdőd, 1848. november)

Szeretem a szeptembert, a Földanya havát, mert e hónap végén  jöttem a világra, édesanyám elmondása szerint ragyogó, napsütéses időben.
A csillagászati ősz beköszöntével, 23-a után bizony ez, már nem annyira jellemző. Ekkortól szelesebbre, hűvösebbre vált az időjárás, rövidebbek a nappalok és hosszabbodnak az éjszakák. Az éjszakai hidegek után a későbben kelő Nap nem tudja tartósan fölmelegíteni a földet.

Az indiából származó Ayurvéda, az "Élet Tudománya" mely a világot az öt elem viszonyával magyarázza, az őszt levegős, éteres, azaz vata minőségbe sorolja. Ha valakire a vata dósa jellemző, őt ez az időszak különösen könnyen kibillentheti az egyensúlyából.
Ismerős a szólás, "ne légy olyan szeles!" pontosan erre vonatkozik.
Természetesen mindenkiben van vata, mely minőség a mozgatásért felel, így irányítja a gondolatok, érzelmek, levegő, életerő, idegi impulzusok és folyadékok mozgását. Ezért mindnyájunkat érzékennyé teheti ez az időjárás, de leginkább az említett alkatúakat.  
Fokozottan érvényes ez azokra, akiknek nagyon mozgalmasak a mindennapjaik, sokat utaznak, sokat telefonálnak, neteznek.

A vata minőség jellemzői a száraz, rendezetlen, szétterjedő, hideg, mozgékony, változékony, finom, tiszta, durva.
Igen, az ősz és a télelő pontosan ilyen, a szél mozgalmas, tisztítja a levegőt, szétszórja a száraz leveleket, a gondolatainkat, összekócolja a hajunkat, hozza a hideget, bőrünket durvává, szárazzá teszi.

Nézzük a személyiség alkatot.
  Fizikai  alkat: alacsony, vagy nagyon magas, "madárcsontú", száraz  bőr,  törékeny-, göndör haj, száraz, kattogó ízület, mozgékony, változó  emésztés, felfúvódásra való hajlam, jellemzően hideg végtagok.

  Mentális alkat: szorongó, aggódó, gyorsan tanul és felejt, csacsogó, izgága, kreatív, mindig tele ötletekkel, segítőkész, jószándékú.  

Az egyensúlyát vesztett, vata dósájú ember jellemzője: székrekedés, szájszárazság, száraz bőr, kiszáradó szemek, meleg utáni vágy, félelem, aggodalom, kimerültség, fáradékonyság, hideg végtagok, szétszórtság, szédülés, kapkodás, soványság, szelesség (belekben is), álmatlanság, állandó cikázó gondolatok.

Életkort tekintve 55 év felett, (nőknél a menopauza után) a vata dósa energiái játsszák a fő szerepet.
- Zárójelben jegyzem meg, a gyermekkort a kapha dósa földes, vizes elemei jellemzik, mert a gyermekek szervezetének még magas a víz tartalma, növekedésükhöz sok tápanyagra van szükség. Analóg a tavasszal, mikor megindul a nedvkeringés, fakadnak a rügyek. Kamaszkortól, kb. 55 éves korig a pitta dósa tüzes, vizes energiái dominálnak, ez kell az életben való helytálláshoz. Akárcsak a nyár. Kora nyáron sok az eső, majd a nyár dereka tüzes, jól megizzaszt, a Nap heve segít megérlelni, ízessé tenni a terméseket. 
Majd jön az említett 55 év feletti kor, a vata minőség dominanciája, lassul az anyagcsere, jellemző a test szárazsága, a lassú leépülés, ahogy ezt megfigyelhetjük az őszi természetben is. -
(A tél az alvás ideje, az emberi létben a fizikai test halála, mikor egy új létkörre készül halhatatlan lelkünk.)

Néhány jó tanács, mivel tudjuk egyensúlyban tartani magunkat.

Figyeljünk oda, hogy ne hűljön ki a lábunk, kezünk, mert a végtagokat nagyon nehéz fölmelegíteni, ha már egyszer lehűltek. Így aztán viseljünk a hűvös reggeleken könnyű sálat, kesztyűt, meleg gyapjú, vagy pamut zoknit, harisnyát.
Mivel a színek is hatással vannak ránk, viseljünk földszíneket, ebből is a pasztell színek javasoltak, mint a mogyoró, homok, okker, bézs, lazac, narancs, zöld és egy-egy erősebb színt, feketét, vöröset, bordót használjunk kiegészítésre, színesítésre.




Nem csak testünket, bőrünket is fel kell öltöztetni.
Az ájurvéda kedvelt olaja a szezámolaj, mely melegítő hatású, jól csillapítja a vatát. Heti háromszor javasolt ebben a szeles, őszi (majd a téli, kora tavaszi) időszakban teljes test olajozást végezni. Melegítsük fel az olajunkat forró vízbe állítva, majd először dolgozzuk be az olajat a kezünkbe, karunkba, jöjjön a váll, a hónalj. Ezután a lábfejek, különösen a láb körmei, lábszárak, combok, szeméremtest, has, csípők, bordák, nyak, arc, majd a hát. Illatosíthatjuk olajunkat illóolajjal, én az eredeti damaszkuszi rózsaolajat ajánlom, de nyugtatónak jó a levendula, élénkítőnek a rozmaring olaj. Végezzük szerető magunk felé fordulással ezt a folyamatot, majd zuhanyozzunk le és menjünk pihenni.
Finom, kellemes alvásban lesz részünk.  
Ha nincs elég időnk, masszírozzuk meg a halántékunkat, homlokunkat és a lábfejünket.
Reggelente a lábfejünket kenjük be lábmelegítő krémmel, a kézfejünket pedig egy zsírosabb kézápolóval. Az arcunkra is táplálóbb krémet használjunk, ami nem engedi kiszáradni a meleg lakásból kilépve szélnek, hidegnek kitett bőrünket.













Az étkezésnél fontos a meleg, lédús ételek fogyasztása. Reggel, délelőtt például meleg zabpehely, vajas kenyér, krémsajt, meleg tea, kakaó, tej, (habár az ájurvéda szerint  a tejet  emésztése miatt este kell fogyasztani, és akkor "úgy alszunk, mint a tej"). Ebédre, korai vacsorára hüvelyesekből, földben termett zöldségekből sűrű leveseket, egytálételeket, főzelékeket, püréket készítsünk. A gabonafélék nagyon jók édeskés ízükkel vata kiegyenlítésre. 
A legerősebben a húsok földelnek. Mindenki  fizikai és lelki igényei szerint fogyassza. 
Bátran fűszerezhetünk, enyhén csípős, édes, sós, savanykás ízeket részesítsük előnybe. Használjunk melegítő fűszereket, mint gyömbér, erős paprika, (A túl erős szárít!) fahéj, szegfűszeg, kömény, kurkuma. A vata legideálisabb gyümölcsei a szőlő, narancs, mandarin, érett banán és az olajos magvak.

Lassuljunk le. Keressünk lelkünket, szellemünket nyugtató tevékenységet. Jól földel a természetben tett séta, biciklizés, kirándulás, kerti munka, főzés.
Menjünk jógázni. A jóga a tudatosan vezetett légzéssel segít mentálisan ellazulni. Válasszunk olyan órát, ahol a légzés dinamizmusa adja a fő vonalat. Nem segítség az olyan dinamikus óra, ahol nem mélyül a légzés. Meditáljunk.
A jógában használunk misztikus kéztartásokat, mudrákat, melyek befolyásolják tudatállapotunkat.
A Föld- vagy Prithivi-mudra feltölti gyökércsakránk energiáját, erősítve a bennünk lévő földelemet. Egyenesen ülve, lábaink a talajon, mindkét kézzel végezzük. Könnyedén nyomjuk össze hüvelyk- és gyűrűsujjunk hegyét, a többi ujj legyen nyújtva. Megerősítés: a föld ereje szilárd tartást, magabiztosságot ad, a kozmosz ereje lelkesedéssel, örömmel tölt el.
Végezzük, ha szükségét érezzük naponta 3x15 percig. Gyakorlása önbizalmat ad és emeli a testhőmérsékletet.

Kerüljük a harsányságot legalább este, ha tévézünk csak kellemes, erőszaktól mentes műsort nézzünk.
Az "okostelefonokat" tegyük le, mert az idegrendszerünket állandóan ingerlő effektek este már nagyon izgatóak, vata túlsúlyt, elalvási nehézséget okozhatnak.


Namaste,

Forrás: Judith H. Morrison, Ayurvéda
                Gertrud Hirschi, Mudrák



2014. szeptember 26., péntek

A legtöbb, mit anyámtól kaptam, 
A csillagos ég.
Hogy mindég fölfelé nézzek, 
Ha kell segítség...

2014. szeptember 2., kedd

Bájoló

Már gyermekként is nagyon szerettem olvasni. Verseket is.

Ehhez hozzájárult, hogy édesanyám sokszor dalolt és mondott verseket nekünk. Anyám, aki Mária-lány volt, zárdába járt iskolába. Apácák nevelték. Úgy nevezték őket a Szeretet leányai...
Az apácák fontosnak tartották az egyházi és világi életre való nevelést egyaránt. Hogy egy leányból jó feleség és anya legyen, tanították őket házimunkára, varrni, kötni, horgolni, de emellett a szellemi nevelésükről sem feledkeztek meg. Színköröket szerveztek. Anyám gyönyörűen szavalt, énekelt, zenélt, így minden rendezvényen fellépett.
Sok-sok dalt és verset ismer ma is.


                              Édesanyám egykor

Nos, ebből adódóan nekem is sok kedvencem van.

A mai magyar kedvencem, mert magyarra szólt a meghívás, egy pár évvel ezelőtti, kedves nyári emlékemhez kötődik.

2011-et írtunk, a Vénusz bolygó erősítette (Vénusz Tranzit) a Föld nőies energiáit, a művészetekre, szépségre való nyitásunkat. Kundalíni jógázni mentünk föl a város fölé, egy sokemeletes ház tetőteraszára. Ám a természet megpróbált bennünket. Jött egy hirtelen szél, majd egy hatalmas felhőszakadás. Azért írom, hogy megpróbált, mert a lány, aki kiengedett a teraszára, egy zsebnyi lakásban élt és mi voltunk vagy 12-en. Hogy fogunk így jógázni? Mit kezdünk ezzel a helyzettel?
Nos, beültünk a szobába, gyertyát gyújtottunk. Néztük a fekete égen cikázó villámokat, halkan csevegtünk és csak vártunk.
Egyszer csak egyikünk elkezdett levetkőzni, majd lassan átlépett az alacsony ablakpárkányon vissza a tetőteraszra. Hang nélkül követtük. Kőrbe ölelkeztünk és csak voltunk. Néha fölnéztünk a fekete felhőkre, hagytuk hogy a szakadó eső, - melyet Erdélyben, csíkszékben a Szűz Anya könnyeinek tartanak, - mossa arcunkat. Szeplőtelenre. Szembenéztünk a Sötétséggel...
Valami kimondatlanul történt velünk akkor.
Majd visszamentünk a szobába, kicsit szárítkoztunk, aztán egy kört alakítva leültünk a padlóra. Időközben késő este lett. Gyertyák égtek a körben.
A hely szűke miatt egy gyönyörű, gyógyító, szeretet mantrát zengettünk. 
Jóga volt ez is, hiszen a jóga nem csak testi, fizikai gyakorlatokról szól.
Később elköszöntünk egymástól és mindenki ment a maga útjára.

Másnap Gabi, - aki az órát tartotta - Radnóti Miklós, Bájoló című versének megzenésített változatát küldte:
https://www.youtube.com/watch?v=g97zmIRcfio 

Namaste

2014. augusztus 6., szerda

A holisztikus szemlélet felé...

Szellemi ébredésünk változó módon történik, például egy balesetből adódó halálközeli élmény, egy szerettünk elvesztése, vagy egy szerelmi élmény hatására. Az emberben ekkor tudatosul, hogy csak fizikai testünk  halandó, a benne lakó lélek, a szellem örökkévaló.
Édesapám halála után, rövid időn belül nagyon erős lelki fejlődésen mentem keresztül, megvilágosító álmok, intuitív üzenetek és spirituális, holisztikus szemléletű gyógyító tanfolyamok elvégzése által.
Először a Reiki szólított meg. Éreztem, hogy tenyereimből árad az energia s tudni akartam erről többet, szükségem volt  ismeretekre.
A tanfolyamok, Reiki I, II elvégzése komoly energetikai tisztítással jártak. Talán ennek következtében jött egy nehéz téli "elengedő", érzelmi tisztító időszak, amikor kitudja hány életem lelki élményeit engedtem el. Fizikailag és lelkileg is nagyon megviselt ez az időszak, nagyon lefogytam, sokszor vonultam el magányba.
Majd egy reggel úgy ébredtem, hogy éreztem, tudtam, valamit tennem kell. Belső sugallatra a Kristályakadémia oldalán, (ahol a Reiki tanfolyamokat végeztem) a kristálygyógyításra esett a választásom. Minő "véletlen" (szellemi vezető, gondviselés), szinkronicitás (jókor jó helyen), éppen akkor indult a tanfolyam. Így kerültem a kristályok magasabb rezgésű, gyógyító esszenciájával kapcsolatba és tapasztaltam meg elsőként a nekem, akkor legszükségesebb füstkvarc gyógyító hatását.

Mikor valakinek kristályt ajánlok használatra, csakra-harmonizálásra, mindig elmondom saját tapasztalatomat: a kristályok ellenállhatatlanul megszólítanak. Igen, valahogy együtt rezgünk velük és ők, mert tudatuk van, elérkeznek hozzánk. A legkülönfélébb utakon. Ajándékba kapjuk, vagy sétálunk egy fesztiválon és "véletlenül" kristályokat áruló standnál gyökeret ereszt a lábunk, vagy nagyon is tudatosan elmegyünk egy Ásványvilágba, vagy egy kristálybörzére. Az utóbbi a legszínesebb és habár a legolcsóbb beszerzési forrás, mégsem mondom, hogy a legolcsóbb, mert sok-sok kristály van és mint említettem ellenállhatatlanul megszólítanak...

De, hogy gyógyíthat egy kristály csak úgy, hogy viselem, markomba fogom? 

Megértéséhez holisztikus szemlélet szükséges.
A kristálygyógyászatról fennmaradt legrégebbi írások India ayurvédikus bölcseitől, valamint ókori egyiptomi beszámolókból maradtak ránk. A védikus Jyotish szerint a drágakövek ékszerként és pépként is hatnak a test biomágneses burkára az aurára, valamint az ideg-, nyirok-és nádirendszerre.
Az ayurvéda amely holisztikus tudomány, abból indul ki, hogy az ember egy magasabb tudatosság kifejeződése, lelke, szelleme van. Ez a tudatosság eredendően bölcs. Képes kiegyensúlyozni önmagát. Ehhez egységben kell élni az Élet Szellemével és megérteni az életenergia áramlásait. A holisztikus szemlélet képes összefüggéseket felismerni, hogy cselekedeteinknek hatása van.
Jelen állapotunkat egy folytonosságba helyezi, figyelembe veszi, hogy a folytonosság a régmúltból ered és a jelenen keresztül a jövőbe tart.

Az Univerzum a szent teremtő szó, az ősrezgés elhangzásával keletkezett, mely a legfelső isteni teremtő erőt képviseli. Ez a szent szó, rezgés az Om, a védánta és a hindu filozófia esszenciája.

Minél lassúbb rezgésű az anyag, annál kézzelfoghatóbb, szilárdabb.

A kristályok a földelem legszilárdabb és a legszervezettebb részei, így az entrópia, vagy rendezetlenség legalacsonyabb fokát képviselik.

Szerkezetük matematikai pontosságú, háromdimenziós elrendeződésű kristályrács. Magas fokú szilárdságuk, geometriai, energetikai tulajdonságuk ennek köszönhető.
A drágakövek, kristályok az energia intelligens mezőit hozzák létre, képesek elnyelni, visszaverni és kisugározni a fényt, növelni az életenergia áramlását az ember fizikai és finom testeiben. Ha a kristályrezonanciát a harmóniát vesztett energiarendszerre (csakra) irányítjuk a test összhangba kerül.

A Földön található kristályok lehetnek ásványok (kvarcok), kőzetek (ónix) és természetes eredetűek (gyöngy, borostyán) és pl. meteorit becsapódásból származó (moldavit) kristályok.
Kristálygyógyítás szempontjából legfontosabb a színük, keménységük, típusuk.

Színük alapján kapcsolódnak a velük rezonáló csakrához.

Keménységük a Mohs- skálán 1 -10 karcolhatóságukat jelöli. Minél magasabb a Mohs érték, annál keményebb a kristály. A 7-es érték, melyet a kvarcok képviselnek azért fontos, mert rendszeres viselésre, ékszernek ezzel a keménységi fokkal kell rendelkezniük a kristályoknak. A gyémánt a legkeményebb 10-es értékű.
Az 5-ös keménységi foknál puhább kristályok elnyelik az érzelmi hulladékot, így tisztítanak, pl. a korall, borostyán, fluorit, krizokolla, cölesztin stb. Ezeket tehát ne viseljük állandóan, és gyakran tisztítsuk meg a szennyeződéstől, mert különben a magukba gyűjtött negatív energiát visszasugározzák viselőjükre.

Típusuk alapján vannak a természetes kristályok, melyet semmiféle megmunkálásnak nem vetettek alá. Vannak még nyers kristályok, csiszolt kristályok, mesterségesen formázott ( gömb, piramis stb.), kristálycsúcsok, kristálypálcák. A pálcák hat oldalra csiszolt drágakő, vagy kvarc kristályok, mindkét végükön apró pontban végződnek.

Hogy milyen kristályt válasszunk problémánkra? Olvassunk utána neten, vagy egyszerűen hagyatkozzunk ösztöneinkre, megérzéseinkre. Minden kristály rezonanciával bír, fogjuk a kezünkbe és figyeljük az energetikai hatását. Ha erős kapcsolat alakul ki köztünk és a kristály között, elektromos töltést, bizsergést érzünk kezünkben, bőrünkön. Vagy akár hőhullám járhatja át testünket és érezhetjük, hogy a kristály energiamezeje körbeölel bennünket.
Ha mégsem tudnál dönteni válaszd a mestergyógyító hegyikristályt.



Kristályaink tisztítása


Füstölővel- hagyjuk, hogy a füst körbejárja a kristályt és a diszharmóniát leoldja róla. Közben szellőztessünk.
Hanggal- tibeti cintányérral, hangvillával.
Tengeri sóval- fektessük sóágyra 12 órát a kristályunkat, majd mossuk le a sót róluk. A lágyabb kristályokat csak üvegtálban helyezzük a sóra. (pl.opál)
Vízzel- folyó víz alatt, közben tudatosan gondoljunk arra, hogy kimosunk minden negatívitást és új energiával töltődik kristályunk. Egyes kristályok vízoldékonyak (pl.cölesztin, szelenit)!
Reiki energiával való tisztítás.
Hegyikristály, vagy ametiszt drúzával- a kristály üregébe, vagy a kristályházra helyezve feltöltődnek kristályaink.
Holdtöltekor a Hold fényével.

Kristályainkat tartsuk nyílt térben, ne zárjuk dobozba!


Forrás: Hazel Raven; Kristálygyógyítás

Namaste

2014. július 24., csütörtök

Az elengedésről...

Mottó: " Minden, amit megtanultam és megismertem, lépésről lépésre közelebb vitt Istenhez. Ma már megingathatatlan meggyőződésem, hogy létezik Gondviselő. Csak abban hiszek, amit biztosan tudok. Ez kiküszöböli a hit szükségességét."Carl Gustav Jung


  Az élettől pontosan azt kapjuk amit  lelkileg vállaltunk. Testet öltésünk előtt léleklemezünkbe íródik minden lecke, feladat, amit itt a Földön meg kell élnünk. Ez a karma, vagyis a TÖRVÉNY miatt van így. Valamit törlesztenünk kell. Ha mindent tökéletesen csináltunk volna, nem születtünk volna ismét emberi testbe.
Addig nem mondhatod magad felnőttnek, amíg áldozatnak érzed magad az életedben történtekért. Ha mégis észreveszed hogy másokat hibáztatsz, sorsod végett másokat felelősségre vonsz, tudd, hogy megnőttél, éveid száma lehet számos, de lelkileg nem vagy még felnőtt.

  A megpróbáltatások értünk vannak, a fejlődésünkért. Fejlődni pedig a SZERETET felé kell. De ez nem azt jelenti, hogy ez csak szeretettel teljes körülmények között lehetséges! Sőt! Néha minél keservesebb, nehezebb a sorsunk, annál nagyobb erő hajt, hogy szeretetteljessé váljunk, hogy mi adjunk.
Jézus tanítása legyen életünk mottója: "Megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel!"
Ez a Krisztusi Szeretet.
Ha eszerint élsz, megtapasztalod, egy reggel úgy ébredsz, hogy elmaradtak életedből a kődobálók és hálás vagy az életedért, mely szeretettel teljes.
Tudjátok a szlogent: "El kell engedni a múltat, a jelenben kell élni".
Tudatosan kell dolgozni magunkon és mikor egy esemény fájdalmától lelkileg szenvedünk, sírunk, nagyon tudatosan meg kell beszélni önmagunkkal, hogy ez az esemény volt, elmúlt. Aki okozta a fájdalmadat, talán már nem is él, vagy egyszerűen csak ennyi tellett az ő lelkiségéből, ő sem kapott többet, vagy meg sem akart bántani, te vagy túlérzékeny.
Az elengedés azért nem könnyű. Lelkünkben ott vannak a régi tapasztalatok is. Nem egy életből. Sok  élet élményét, terhét cipeljük.
Az elengedés testi és lelki folyamat. Fizikai testünkben különösen a zsírszövet ( benne a víz), az auránkban pedig az asztráltest, vagy másként az érzelmi test tárolja az érzelmeket.
Az elengedéshez ma már sok alternatív segítség van. Most kiemelem hangterápiát és a kristályokkal való kezelést, melyek tulajdonképpen rezgésük által hatnak.
A hindu filozófia szerint a világ ősrezgésből való. Mi magunk is láthatóvá, kézzel foghatóvá vált, nagyon lassú rezgésekből állunk, vagyunk.
 Hallgass szép gyógyító mantrákat, vagy menj el  gong, vagy hangtál kezelésre. Persze előtte nézd meg jól, hogy gyógyító legyen akihez mész, hiszen hangtálat bárki tud használni, de a gyógyító szinthez komoly lelki tisztaság, érettség, ego mentesség kell.
 A kristályok szintén nagy segítségünkre lehetnek. Nem véletlen, hogy régmúlt időkben az emberek talizmánt, amulettet viseltek. A kristályok a Föld legszervezettebb, tudattal bíró részei. Minden ami kézzel fogható a Földön, így a mi fizikai testünk és a kristályok is a földelemet képviselik, a föld elemei alkotják. A kristályok gyógyító hatása éppen ezen alapszik. Rezgésük, rendezettségük, szervezettségük visszahat ránk.
Hogy milyen kristályt használj? Nos a legjobb, ha elmész egy börzére, vagy kristályokat áruló boltba és csak nézelődsz. Míg ott vagy, a te kristályod megszólít, ellenállhatatlanul, akár szépségével, akár markodba véve, rezgésével. Ha nem tudtál dönteni vegyél egy hegyikristályt. Ez a legerősebb, leghatékonyabb energetizáló kristály.

Következő blogom témája a kristálygyógyítás lesz, ott bővebben kifejtem a témát.

 Tapasztaljatok! Gyógyítsátok magatokat holisztikusan, mely gyógyítási elv fizikai testünket egy magasabb tudatosság kifejeződésének tartja, eszerint lelkünk, szellemünk van. Ez a bölcsesség segít abban, hogy visszaállítsuk elvesztett harmóniánkat, egészségünket. Támogassuk ezt az erőt a fent említett holisztikus módszerekkel. 

  Végül egy szép mantrát tettem fel. Hallgassátok. 




Szeretettel, namaste

2014. május 17., szombat

Az Ékszer-város


Mottó: "Mert ahol a te kincsed van, ott a te szíved is"( Máté 6.21.)


A kelet bölcsei úgy tartják, ha felnézünk a csillagos égre és az Univerzum részének érezzük magunkat, akkor a Manipúra, vagy köldökcsakránk harmonikus állapotban van. Ha hiányzik ez az érzés, csakránk működését helyre kell állítanunk.


De egyáltalán mik is azok a csakrák? 

Az ember fizikai testét rétegesen finomtestek burkolják. Az első közvetlen burok az étertest, vagy pránatest, ezt az érzelem vagy asztráltest, azt a gondolati, vagy mentális test, amazt a oksági, vagy kauzális test foglalja magába. Ez alkotja energiamezőnket az aurát, melyet egy felhőként kell elképzelni, ami érzelmeinktől, gondolatainktól függően különböző frekvencián rezeg és a szivárvány szineiben állandóan változik. Az ebben zajló energiaáramlás összefügg testi, lelki egészségünkkel. Az étertestben, amelyet milliónyi ezüstös energiaszál alkot, bizonyos helyeken az energiaszálak intenzíven rezgő, forgó központokat hoznak létre. Ezeket nevezzük szanszkrit nyelven csakráknak, mely kört, korongot, csokrot jelent.
A hindu hagyomány hét fő csakrát tart számon, melyek egymás fölött a farokcsonttól a fejtetőig a gerinc mentén elül és hátul  helyezkednek el. A csakrákat különböző sziromszámú és színű lótuszvirágként ábrázolják és mindegyiknek van egy jellemző állata, de ennek kifejtése egy másik blog témája lehet.
A csakrák szoros kapcsolatban állnak egymással, valamint a fizikai test irányító mechanizmusaival, mint a gerincvelő, idegrendszer, endokrin-, vagy mirigy rendszer.
Örvénylő forgásukkal gondoskodnak anyagi testünk energia- és információellátásáról. Működési zavaraik, így alul- vagy túlműködésük önértékelési, szokásbeli problémákban, testi, lelki betegségekben nyilvánulnak meg.
Spirituális létraként az energaáramlás a csakrákban alulról fölfelé történik a fizikaitól a spirituális síkig, a Muladhara csakrától a Sahasrara csakráig. 
Segítik harmóniánkat a világgal, növelik önismeretünket és az elfogadó, megengedő szeretet megtapasztalása révén /Anahata-, vagy szívcsakra/ segítenek megszabadulni az egótól. Nem más ez az élmény mint a megvilágosulás, hogy nem vagyunk azonosak fizikai testünkkel, az csak templomunk. Önvalónk valójában halhatatlan Fény. 

De térjünk vissza a köldökcsakrához, a solar-plexushoz.

Ez a mi erőközpontunk, a belső Napunk, a plexuson keresztül jut el hozzánk a Napból áradó energia, mely táplálja étertestünket, és ezen keresztül anyagi testünket életerővel tölti fel. Bizony mi is napelemmel működünk, gondoljunk csak bele milyen enerváltak vagyunk a hosszú, téli, borús napokon.

E csakránkon át kerülünk kapcsolatba az embertársainkkal, érzelmi energiát sugárzunk ki a külvilág felé és itt fogjuk fel a másoktól érkező rezgéshullámokat. Ezért van az, ha egy ismeretlen ember szimpatikus, gyomortájékon melegségérzetet érzünk, ellenszenv, félelem esetén viszont önkéntelenül összeszűkül ez a csakra/gut-feeling/. Harmadik csakránk az asztráltesttel áll kapcsolatban, amit a vágyak testének is neveznek s amely az érzelmeink hordozója, éppen ezért az ember ennél a csakránál kerül érzéseinek tudatába, valamint itt szembesülünk árnyékunkkal, a hatalom és alávetettség kettősségével. Az itt lévő tüzes energiák  segítenek külső és belső csatáinkat /szenvedély, harag, düh/ megvívni. Ha az alsó két csakra ösztöneit, vágyait, élettapasztalatainkat helyesen dolgozzuk fel, ez a csakránk megnyílik, egyre több fény áramlik bensőnkbe, életünk, világunk fénytelivé válik. 



  Harmonikus működés esetén békében élünk, képesek vagyunk magunkat elfogadtatni az egész világgal, tiszteletben tartjuk mások érzéseit, tulajdonságait. Életélményeinkben felismerjük a fejlődést adó leckéket, feldolgozásuk után beépítjük személyiségünkbe. Ez a folyamat kiteljesedésünkhöz vezet, megnyilvánulásaink, cselekedeteink spontán összhangban lesznek a természet törvényeivel, melyek a Kozmoszban és az emberekben uralkodnak. A fény megvéd a külvilág negatív sugárzásaitól, e fényerővel vágyainkat mágnesként vonzzuk magunkhoz, felismerjük, hogy a teljesség Isteni örökség.



  Diszharmonikus működés esetén elégedetlenség hajt bennünket, mindent az eszünkkel akarunk irányítani /intuicióra való hagyatkozás hiánya/. Ez adódhat abból, hogy gyermekkorban nem volt részünk feltétel nélküli szeretetben, elismerésben, nem fejlődött ki az önértékelésünk, ezért a külvilágban keressük a hiányzó megelégedést, elismerést. Az anyagi gazdagság lesz az elsődleges szempont az életünkben, túlhajszoltakká válunk, elfojtott érzéseink ingerültség formájában felszínre törnek, pszichoszomatikus betegségek által végül jó, ha belátjuk a puszta külső gazdagság, törtetés nem ad belső, tartós kielégülést, békét.



  Csökkent működés esetén gyakran vágyaink teljesülését akadályozó gátakba ütközünk, kedvetlennek érezzük magunkat. Ennek oka is a  gyermekkorban keresendő amikor is érzéseinket elfojtottuk, megtagadtuk attól félve, hogy szüleink, vagy pedagógusaink, környezetünk nem fogad el. Ez érzelmi salakként elveszi az erőt vágyainkból, cselekedeteinkből. Mindig másokhoz akarunk alkalmazkodni, így sikert érni. Nehéz helyzetekben komoly gyomorgörcsök gyötörnek, idegesek leszünk és félelemmel fogadjuk a kihívásokat. 

   
   A következő viselkedés formák rámutatnak a Manipúra csakra rendellenes működésére: agresszivitás, diszharmónia a családtagokkal, feszélyezett emberi kapcsolatok, manipulálás, kedvetlenség, életbe vetett bizalom hiánya, szégyenlősség, hiszti, szorongás, harag, düh, szadizmus.
Ha valaki külsőleg erőszakos, az belsőleg gyenge, szeretet hiánya van. A bántás szeretetért való könyörgés. Ezt talán nehéz így elfogadni, de szellemtanilag ez a valóság.
  Testi tünetek zavar esetén: gyomor panaszok, fekélyek,(elnyomott félelmek, aggodalmak) bél és emésztési (érzelmi is) zavarok, hasnyálmirigy problémák, cukorbetegség, máj, epe,(elnyomott düh) szem problémák, súly problémák.
Javasolt e csakra betegségeinél a lakto-vegetariánus étkezés.
Fontos, hogy öt alap érzelmünket tudatosítsuk, megéljük!: düh, harag, félelem, bánat, öröm.
Kerüljük az áldozati magatartást, mártíromságot, de kerüljük mások megalázását is!


Természetesen e betegségek hátterében azért számos egyéb ok is meghúzódhat. 

   
A harmadik csakránk harmonizálása és aktivizálása
   
   A természetre hangolódással: a napfény befogadása napozással, és a szemünkön keresztül. Napsütötte repce-, kukorica-, napraforgóföld felidézése. A tűz nézése, gyertyaláng nézése (trataka).
   
   Hangterápia: tüzes ritmusok aktiválják, túlműködését ellazító, nyugtató zene csillapítja.
Zengessük a RAM mantrát, vagy az "O" hangot,(a skálán az e hangmagasságban). 
Megerősítései az "erős vagyok és bátor", "nyitott vagyok", "telve vagyok életerővel", "elérem a célomat".
   
   Színterápia: a sárga szín erősíti a csakra működését, serkenti a gondolkodást, idegműködést, lelkesedéssel, boldogsággal tölti az embert, felszínre hozza a belső bölcsességet, segíti a kapcsolatteremtést. Nézzünk egy szép e csakrához tartozó mandalát.



   
   Kristályterápia: elsődleges kristálya a citrin, de jó a tigrisszem, borostyán, arany topáz is. Használhatjuk őket ékszerként, vagy marokkőként. Viseljünk aranyat, ami spirituális értelemben a Napot szimbolizálja.
  
   Aromaterápia: a levendula nyugtató túlműködésnél, a rozmaring, bergamott alulműködés esetén serkentően hat életerőnkre, önbizalmunkra.
   
   Légzés:  napfonat légzés: szívj be levegőt a hasüregbe s anélkül, hogy kifújnád, a has behúzásával told fel a mellkasba a levegőt, majd ismét a hasba, miközben ellazítod a hasad. Tologasd a levegőt amíg bírod, majd hasból lélegezz ki. Ismételd ezt párszor.  
Hasi légzés, ujjayi légzés, tűzlégzés.
  
   Étkezés: lakto-vegetariánus, Naptól aranyló gyümölcsök,(sárgadinnye, sárgabarack, narancs, citrom...) zöldségek, gabonafélék, melyekkel Naperőket veszünk magunkhoz. (szellemtan) A csakra gabonája a zab.


   Jóga: a karmajóga az önzetlenség jógája segít az elvárások nélküli cselekvés kifejlesztésében, lelki,  szellemi fejlődésünkben.

Csináljunk minden nap pár kör Napüdvözlést, reggeli órákban lélegezzünk kicsit aktívabban, végezzük gyorsabban, ami a szimpatikus idegrendszert stimulálva élénkít.  Délutáni, esti órákban végezzük lassabban, lélegezzünk mélyebben, ami paraszimpatikus hatást keltve nyugtató, feszültségoldó.


Míg az első csakra témája az ÉN, másodiké a párkapcsolat, itt a CSALÁD témaköréhez érkezünk. Itt dolgozhatunk a családban lévő közönyön, irigységen, diszharmónián. Ki kell fejlesztenünk magunkban a kölcsönös hála-,  jóakarat-, bizalom- és megelégedettség érzését. Tudatosítanunk kell önmagunkkal, hogy sorsunkat, családunkba való leszületésünket mi magunk választottuk a tanulás, lelki fejlődés végett.



A Manipúra jelentése Ékszer-város. De mik a mi ékszereink, alapvető értékeink? 

Legyen a szeretetteljes CSALÁD! Legyen abban feltétel nélküli szeretet, együttérzés, elismerés, bizalom, megbocsátás, jóakarat.  Mikor elhagyjuk ezt a földi világot az érzéseinket magunkkal visszük az Égi Családunkhoz. Vigyünk szeretetet!
Ezért a mottóm:"Mert ahol a te kincsed van, ott a te szíved is"( Máté 6.21.)


Namaste,

http://www.ahimsa.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=126&Itemid=26



2014. április 3., csütörtök

Együnk kölest?

Minap a férjem az édesanyjával elment piacra bevásárolni, látott szép édeskömény gumót s miután tudja, hogy nagyon szeretem, hozott egyet.
Jó salátának és párolva egyaránt. Ha vajon párolom, kicsit hagyom megpirulni, karamellizálódni, fűszerekkel, sóval gyengén megszórom, ümm..., nagyon finom.
Most, míg aprítottam, azon gondolkodtam mit ennék hozzá... Gyerünk a spájz! Áááá!, köles, régen ettem és nagyon gyorsan elkészül csak egy kis forró víz, só, bele a köles, kis darab gyömbér. Ha felforr a víz, elzárom, hagyom dagadni. Szóval ilyen egyszerű.

De mi is a köles?  Szerintem egy csodagabona. :)
Egyik legősibb gabonafélénk, melyet őseink már sok ezer éve ismertek, a tönköly, az árpa és a hajdina mellett kásaként mindennap fogyasztottak. Például Attila királyunk idejéből készített feljegyzések (Priszkosz rétor) megemlítik, hogy a hunok, falvaikban köles termesztettek. Ekkor még az egyik legfontosabb gabonánk volt. Mára már nálunk alig ismert, kiszorították a kenyérgabonák, de a föld népessége egyharmadának ma is alapélelme (Afrika, Ázsia). Azért is népszerű itt, mert egy nyáron, többször is kiadós termést hoz.

Nézzük a kölest élettani szempontból:
Erősíti a látást, kiváló vashiányos állapotban (kismamák!), savtúltengésnél, késlelteti az öregedési folyamatokat (modern szóval antioxidáns), gyulladáscsökkentő, szabályozza a vércukorszintet, zsíranyagcserét. Karbantartja az erek falát, a tüdőfalat és az emésztőrendszert. Segít megvédeni a fogzománcot. Magas szilícium tartalmánál fogva serkenti az immunrendszert.
Magas ásványi só tartalmánál fogva elsavasodott testünknek igen jó bázikus alapul szolgál. (Na, Ka, Ca, Mg, Ph, Fe,) Magas a bétakarotin ( A vit. provitamin), B1, B2 vitamin tartalma.
Kova (SiO2) tartalma közvetíti a nap melegét, ezért képes belülről testünket melegíteni. Ezt a hatását télen fokozhatjuk gyömbér hozzáadásával, ami az egyik leginkább hozzáillő fűszer.
Egyetlen gabonánk, mely teljes értékű fehérjék mellett, hét aminosavat is tartalmaz, könnyen emészthető, magas a rosttartalma, a szerves só tartalma. Serdülők és betegek táplálkozásában ezért is kifejezetten javasolt fogyasztása. A kova rugalmassá  teszi a bőrt, fényessé a hajat, erőssé a körmöket. Vese, hólyag, lép problémáknál  kifejezetten gyógyító hatású.
Ételtársítási szemlélet szerint ha a gabonákat hüvelyesekkel társítjuk egy étkezésen belül, még táplálóbbakká tesszük azt, mert teljes értékű fehérje épül be (aminosav komplettálás). Ez fontos, ha valaki böjtöt tart, vagy csak ritkán fogyaszt húst, esetleg növényi eredetű a táplálkozása. Nem mellékes, hogy ezt a szemléletet követve, sokkal könnyebb az emésztés, és sokkal kevesebb bomlástermék keletkezik emésztéskor.
Ezt különösen érdemes figyelembe venni a férfiak érdekében, akik erőnlétükért szeretnek húst, hússal enni, mellékhatásként pedig ízületi problémáktól szenvednek.
Hozzáillő fűszerek a már említett gyömbéren kívül, a majoránna, a bazsalikom, a koriander. Édesen fogyasztva ízesítsük mézzel.

Elkészítése előtt bő vízben át kell mosni szitán. Ezután háromszoros vízmennyiséget forraljunk fel kis sóval, majd ebbe tegyük a megmosott kölest. Hagyjuk, hogy felforrjon ismét, majd zárjuk el és hagyjuk dagadni, mint a rizst. Ha kell, picit ismét alágyújthatunk. Én elektromos tűzhelyen egyes fokozaton hagyom jól letakarva konyharuhával. Persze a vízmennyiséggel lehet kísérletezni, ki mennyire szereti kásásan, vagy szemesen. Én kevesebb vizet használok, így gurulósabb marad. Ezt adom lecsó,- párolt zöldség mellé, lencsefőzelékhez, de például minestrone levesbe (vegyes zöldségleves) is szeretem, ebben az esetben tálaláskor teszem a tányérba, kinek-kinek igénye szerint.

Nagyon szeretem édesen is mákos, diós ízesítéssel. Egy rész köles, két rész víz, egy rész tej, vagy tejszín. Hasonlóan az előzőhöz felforralom a vizet, beleteszem a kölest, ha már majdnem felitta a köles a vizet, beleöntöm a tejet (tejszínt), készre párolom. Melegen, vagy hidegen (egyformán finom) rá a mák, dió, mézzel édesítem. Ümm...


Köles körözött
10 dkg köles
1 kk só
kis fej lilahagyma
1 tk fűszerpaprika
1 tk őrölt kömény
50 gr vaj
kis tejföl
A vaj helyett lehet kisérletezni juhtúróval és fűszerezni gyömbérrel is.
Kölest vízben megfőzzük, ha kihűlt a szokásos módon bekeverjük körözöttnek.
Jó étvágyat!


Namaste,


http://users.atw.hu/koles/koles/bemutato/nyers/gkonyha.html




2014. március 26., szerda

Az öt elem a jógában


Már egy előbbi blogban említettem a MAS (Maysore Ayurvedic Style) jóga, ayurvédikus alapokon nyugszik, nagy hangsúlyt fektet az elemekre gyakorlás során.
De mik is azok az elemek?
A Samkhya filozófia szerint minden teremtett dolog és lény az öt elemből tevődik össze (Panchamahabhoota).
Ezek pedig a következők:

1. Az Abszolut Föld elem (Pruthvi tattva), a föld elem legszubtilisebb (legfinomabb) rezgésű formája.
2. Az Abszolut Víz elem (Aap tattva), a víz elem legszubtilisebb rezgésű formája.
3. Az Abszolut Tűz elem (Tej tattva), a tűz elem legszubtilisebb rezgésű formája.
4. Az Abszolut Levegő elem (Vayu tattva), a levegő elem legszubtilisebb rezgésű formája.
5. Az Abszolut Éter elem (Akash tattva), az éter elem legszubtilisebb rezgésű formája.

https://www.youtube.com/watch?v=hIOoR8Wxe8o#t=11

Fizikai testünk is minden elem  hordozója valamilyen formában. A tűz elemet mutatom be, mert egy laikusnak, talán ez a leghihetetlenebb. Tűz a fizikai testünkben?
Nézzük.
Finom elem szinten, mely minden érzékelés alapja, lehetősége a tűz elem (Rupa tanmatra) a látás képességét adja. Ehhez kapcsolódó érzékszerv a szem, a látás szerve, mellyel érzékelünk. Cselekvő szerve a lábak, kifejezése a mozgás. Durva elem szinten az anyag sugárzó, ragyogó voltát jeleníti meg. (Nap ragyogása, tűz sugárzó melege.)

Az ayurvédikus anatómia szerint az egészség (Svastha) megőrzése és fenntartása a legfőbb szempont, mely a testben lévő doshák egyensúlyban tartásával lehetséges. A doshák, biológiai testnedvek, melyet három fő mozgatóerő jellemez. A Vata; levegős, éteres, a Pitta; tüzes, vizes, a Kapha; földes, vizes minőségeket hordoz magában.
Természetesen minden minőség megtalálható bennünk, de mégis van egy ránk leginkább jellemző dosha, ami meghatározza testi, lelki alkatunkat (Prakriti). A tűz elem legerősebben a pitta tipusú személyekben nyilvánul meg.
E dosha irányítja az emésztést ( jatharagni), a hormonális működést, a hőháztartást, éhség- és szomjúságérzést, adja a látást, az éleslátást, intelligenciát, ítélőképességet, a bátorságot, kezdeményező készséget, akaraterőt, adja a vér, az epe és a bőr a színét.

A pitta személy mentális jellemzői: született vezető, erős akaratú, rendszerető, igazi csapatjátékos, néha már agresszívan önérvényesítő, kalandvágyó, bátor, érthetően, tömören fejezi ki magát, kritikus, csípős nyelvű, könnyen feldühödik.

A pitták fizikai jellemzői: sportos, közepes testalkat, szőke, vörös haj, átható világos szem, zöld, kék.
Bőr olajos, világos, szeplős. Étvágyuk, emésztésük jó.

Túl sok tűz elem a testben gyulladást, felhevülést, lázat okoz. Jele még a sárgás szemek, -fogak, égő érzések, savasodás, fokozott étvágy, agresszív viselkedés, ingerlékenység. Bőrön kiütések, pattanások.

Ha alacsony a tűz elem gyenge az emésztés, nincs kellő immunitás, nincs tettrekészség, hiányzik az életkedv.

A MAS jóga figyelembe veszi az egyéni alkatot, valamint a környezeti viszonyokat. Egy kánikulai nyári napon, nem teszi fókuszba a tüzes ászanákat, melyek kivitelezése nagy erőkifejtést, kitartást követel és ezzel erősen megemelik a testhőmérsékletet, ellenben kora tavasszal a legyengült szervezet immunrendszerét éppen ezekkel remekül lehet stimulálni és a testet izzadással méregteleníteni.

Ebből a rövid ismertetőből kitűnik, milyen alapvető  létezésünkben a tűz elem.
Természetesen ugyan ilyen fontos a többi négy elem is.

Hogy jelennek meg ezek a jógában?
Az éter elemet  jógában a meditatív ászanák, például a shavasana, padmasana, valamint a spirituális gyakorlatok, például pranayama, brammari, mantra zengetés képviselik. Ez az elem segíti a kommunikációt, kreativitást, valamint a magasabb világokkal való kapcsolattartást.
A levegő elem például a hátrahajló pózokban jelenik meg (sharpasana). Fizikailag hajlékonnyá tesz, segíti az idegi kapcsolódásokat, fokozza az elme működését, az érzelmek áramlását, a spirituális nyitást.
A tűz elem a kivitelezéshez erőt, kitartást igénylő pózokban jelenik meg, dristi (szem fókusz) fönt (virabhadrasana). Ez energetizál, erősíti az immunrendszert, méregtelenít, fokozza a tisztánlátást, intelligenciát, mentálisan élénkít és kitartóvá tesz.
A víz elem például megjelenik a csípő előre, hátra hajlításakor (prasarita padottasana, shalabasana). Lágyan végzett sorozattal növelhető hatása. Táplálja az ízületeket, segíti a nyújtást, befolyásolja a vízháztartást, érzelmileg befogadóvá tesz, segít átfolyni problémákon.
A föld elem például a nagy erőkifejtéssel végzett ászanákkal  (hosszan kitartott dwipadasana) (dristi a földön) jeleníthető meg. Hatására megizmosodunk, biztonságot, lelki stabilitást szerzünk, megerősíthetjük gyökereinket.

A jógaoktató képzőben gyakorlati feladatnak kaptuk a hospitálást, több jóga óra meglátogatását tapasztalatszerzés végett.

A MAS jógában szerzett ismereteim alapján a meglátogatott jógaórákon kifejezetten tanulságos volt megtapasztalni az egyes elemek viszonyát, hatását.
Egyik ilyen óra után  megtapasztaltam a vizes, levegős túlsúlyt, amit a medencére vitt fókusz, a tüzes gyakorlatok hiánya és a lágy hangvétel váltott ki. A másfél órás gyakorlás végén nyirkosak voltak a tenyereim és szinte fáztam. Egy másik órán (astanga) a kicsit katonás, tömör instruálás, a mély ujjayi légzés, az álló pózok, álló csavarások, egyensúlyozások, dristi fönt, a nagy hármas (chaturanga, urdhva mukha svanasana, adho mukha svanasana) kifejezetten földes, tüzes túlsúlyt keltettek bennem. Volt egy pont mikor úgy éreztem, a sokadszori ismétlés után, nem tudom kitartani tovább az ászanát, (azt hiszem a virabhadra l-nél volt / tenyér szorít össze, dristi fönt/) de talán a légzés, vagy az eddig megszerzett tapas (önfegyelem, kitartás) végig vitt a gyakorláson. Folyt rólam a víz és nagyon fáradt voltam, mégis, ha összevetem a két órát és az évszakot is figyelembe veszem, mely tavasz lévén erősen kapha ( nyirkos, hideg, fanyar minőségek túlsúlya) az astangára szavazok. E kora tavaszi időszakban a  legyengült szervezet immunrendszerét kifejezetten erősíti ez a fajta óra.
Aztán volt egy óra, ahol kellemes harmóniában hagytam el a jógatermet. Hozzáteszem az oktató hölgy személyisége nagyon hasonló hozzám és az órán, ami egy egyszerű gerincjóga óra volt, saját harmóniája tükröződött bennem.

Végezetül engedjétek meg, hogy nem csak a most szerzett tapasztalataim alapján azt javasoljam nektek, hogy mielőtt jógázni kezdetek ismerkedjetek először elméletben a különféle irányzatokkal. Csak ez után menjetek kipróbálni egy-egy órát,  hogy megtapasztaljátok  testeteknek, lelketeknek melyik adja a legtöbbet.
 
Namaste

2014. február 20., csütörtök

A király és a királynő

Avagy, mit tehetünk magunkért, agyunkért

Az agy (encephalon) a gerincesek központi idegrendszerének a koponyaüregben elhelyezkedő része.
Olyan kognitív, vagy más szóval megismerési funkciókért felel, mint:
1. figyelem, megfigyelőkészség
2.érzékelés-észlelés
3.emlékezet
4.gondolkodás

E magasabb tudati funkciókon kívül szerepe van a mozgásminták, a vegetatív funkciók (keringés, légzés), a test homeosztázisának (belső egyensúly) szabályozásában, fenntartásában. Az agy vérellátásában különösen, de általános közérzetünkben is döntő szerepe van az erek állapotának. A keringésünket megszabja, hogy milyen rugalmasak az érfalak, mennyire rakódott koleszterin a belső érfalakra s tette azt rugalmatlanná. Életminőségünk függ ezektől a tényezőktől.
Az agy vérrel, oxigénnel, tápanyaggal való ellátásáért  a Willis-kör felel. Ez a nyaki verőerek és a kulcscsont alatti nagy artéria ágaiból alakult érrendszer.
A Willis-kör arra  is hivatott, hogy az agy vérellátását gátló esetleges érszűkületet, elzáródást a kör többi vénás ere átvegye, így biztosítsa az agy zavartalan keringését.

A jógában az agy keringését, oxigénnel, tápanyaggal való ellátását leginkább a fordított testhelyzetekkel fokozhatjuk.
Most a két kedvencemet emelem ki ezek közül, az ászanák királyát és királynőjét.

Ezekben az ászanákban agyunk a  szívünk alá kerül, szemben a normál (állás, ülés, fekvés) állapottól. Rendszeres gyakorlásukkal fenntarthatjuk, javíthatjuk az agy minden funkcióját így például a memóriát, koncentrációt, reakcióidőt.
Egy álmos, fáradt helyzetben azonnali szellemi frissítő hatással bír (szimpatikus hatás) és éppen ezért a jótékony hatásáért az ászanák királyaként emlegetik a fejállást (sirsasana).
Fordított egyenes helyzeténél fogva, pihenteti a szívet és a keringési rendszert, az agy és a gerincvelő tápanyagban gazdag vérhez jut, ennek következtében a test minden funkciója fokozódik (idegek, szemek, orr, torok állapota). Jó hatású az emésztésre, székrekedésre és vesegörcsnél. Mivel tonizálja az alhasi szerveket, a menopauza tüneteit is enyhíti. A gerinc deréktáji leginkább terhelt szakaszát tehermentesíti.


Ayurvédikus szempontból tüzes, levegős gyakorlat, mely serkenti cselekvőkészségünket, növeli kreativitásunkat.


A másik fontos fordított testhelyzet a vállállás, vagy gyertyapóz (sarvangasana), mely inkább a megnyugvásban van segítségünkre. Ezt az ászanák királynőjének is nevezik. Megnyugtató hatását úgy fejti ki, hogy az állunkat a mellkashoz szorítva, torokzár (jalandhara-bandha) keletkezik. Itt fontos szerepe van az agy vérellátásáért felelős nyaki ütőérnek, az arteria caroticus communisnak, mely kettéválik a. c. internára (Willis-kör) és externára, ez a terület a sinus caroticus, mely légzés és vérnyomás szabályozó reflexekért felelős. Az itt található idegre (nervus caroticus) fejtünk ki hatást az ászana végzésekor. Az agyunk erre reagálva csökkenti a pulzusszámot, vérnyomást, légzést (paraszimpatikus hatás), így csökkentve a stresszhatásokat, mentális ellazulást ad. A vállállás növeli a befeléfordulást, segít meditatív állapotba jutni.
MAS jógában http://www.agnisoma.hu/hu/ nem véletlenül a befejezősor ászanája e póz.
Azt tartják róla, hogy a test minden részére jótékonyan hat (sarvanga - valamennyi rész). Serkenti a pajzsmirigy működését, ezzel szabályozza a szervezet anyagcsere- és hőháztartását, segíti a test növekedését, fejlődését. Sok esetben pajzsmirigy probléma okozza a túlzott soványságot és a túlsúlyt. Hatással van fehérje beépülésre (izom növekedés), csontszövet fejlődésre, szívműködésre, vérnyomásra. Ennek az ászanának gyakorlásával a fejfájás (nem akut) sok fajtája csökkenthető, a mély hasi légzés masszírozza a szívet és a hasi szerveket, segítve ezzel a méregtelenítést.

Ayurvédikus szempontból földes, vízes gyakorlat, mely egyrészt segít, hogy két lábbal álljunk a földön, másrészt megnyugtat, befogadóvá tesz.

A fordított jógapózokat ellenjavallt végezni olyan betegségek esetén, melyek érelzáródással, vagy vérzékenységgel járnak. Fejfájás, magas vérnyomás és erős szédülés esetén. Zöldhályog, levált retina, vagy közeli szemműtét után. Menzesz időszakban. Nyaksérülésnél, csigolya elcsúszás, porckorongsérv, hátfájás esetén. Valamint, ha valaki több mint 4 hónapja áldott állapotban van.
Kezdők csak segítséggel végezzék, tanárral gyakoroljanak!
Persze az egészséges gyakorlók is kellő figyelemmel, óvatossággal végezzék a fordított ászanákat.

De végezzük!, mert a jól kivitelezett fejállás és vállállás jótékony hatását, egész életünkben élvezhetjük. Hogy milyen sokáig? Ez csak tőlünk függ. Testi, lelki, mentális egészségünkért csak mi tehetünk és higgyünk ennek a bölcs közmondásnak, miszerint:

                             A tétlenség rozsdája többet árt, mint a munka általi kopás.

Namaste,

2014. február 12., szerda

Kitartás és stabilitás

 A jóga (szanszkrít:योग)  Indiában a hinduizmus és buddhizmus közegében kifejlődött keleti bölcselet egy formája. Célja a testi és szellemi erők felébresztése, művelése. Egyik legismertebb válfaja a hatha jóga.
Az Agnisoma jógaoktató képzőben MAS jógát tanulok, http://www.agnisoma.hu/hu/mas_joga  mely ászanái alapján hatha jógához sorolható, ayurvédikus elvek mentén kialakított, dinamikus, kezdő-középhaladó stílus.
Az Ayurvéda egy hatezer éves tudomány, a gyógyítás ősanyja, amely tapasztalati tudással dolgozik.
E tudomány szerint az egészség (Svastha) megőrzése és fenntartása a legfőbb szempont,  mely a testben lévő doshák (bomlást hozók) egyensúlyban tartásával lehetséges. Három dosha van. A Vata; levegős éteres, a Pitta; tüzes vízes, a Kapha; földes, vízes minőségeket hordoznak magukban. Természetesen mindannyian minden minőséget hordozunk magunkban, mégis van egy legjellemzőbb sajátunk ezekből. Már a minőségekből kitűnik a testi, lelki alkat (Prakriti). Röviden jellemezve a vaták törékenyek, nem bevállalósak, a pitták tüzesek, bevállalósak, a kaphák, erősek, 'hejjráérünkarramég' tipusok.

Ezt a rövid kis ismertetőt azért tartottam fontosnak, mert egy vállas témáról írok, aminél nagyon lényeges szempont, hogy valaki melyik doshához tartozik.


A váll, testünk legtöbbet használt, nagyon mobil, de instabil ízülete. Épségének megőrzése éppen ezért rendkívül fontos. Különös törődést, odafigyelést az Ayurvéda szerint leginkább a vatáktól kíván ez a testrész. Ők könnyű csontozatú, gyenge izomzatú, száraz izületekkel rendelkező, lelkileg, idegileg érzékeny alkatúak s mint írtam nem bevállalósak.

Nézzük a jóga, hogy bánik ezzel az izületünkkel a gyakorlások során.


A jóga egyik legfontosabb ászana sorozata a napüdvözlés, (Surya Namaskar) melyet összefüggő sorként is gyakorolunk. Tizenkét egymást követő pózból áll, lényege, hogy az egymást követő ászanák, a testet mindig az előzővel ellentétes irányból nyújtják, dolgoztatják. Ezzel rugalmassá teszik a gerincet, ízületeket és fokozzák a keringést, légzést. Nagyon jó bemelegítő sor a jógaórán.

A haladó jógások napüdvözlésének nagy hármasa:
Chaturanga Dandasana (bottartás)
Urdhva Mukha Svanasana (felfelé néző kutya)
Adho Mukha Svanasana (lefelé néző kutya)

 A Chaturanga Dandasana kivitelezésekor, ahogy ezen az anatómiai fotón látszik, szinte az összes vázizom dolgozik. Nagy erőnlét szükséges hozzá, hogy a testet így egy síkban tudjuk tartani.

 


Legfontosabb a gyakorláshoz,  hogy a nagyon mobil, sérülékeny vállakat kíméljük.
Ezért is  kell  erősíteni  a fűrészizmot , valamint a trapézizmot  és a rombuszizmot. A fűrészizom segíti a lapockát mozgatni és felfelé forgatni.  A rombuszizom forgatja és süllyeszti és a mellkashoz szorítja, a trapézizom pedig emeli és forgatja a lapockát (Scapula). Ha ezek az izmok kellően erősen tartják a lapockát, a vállövet tehermentesítjük.

Fontos a kivitelezéshez:

Könyök legyen szorosan a törzs mellett.
Alkar  legyen függőleges, könyök a csukló felett.
A felkar legyen vízszintes, a könyök a vállal egy magasságban.
Fej, gerinc, medence szintén maradjon váll magasságban.
Talpak  behajlított lábujjakon függőlegesen.
E pózt légzésszünetben tartjuk ki, mialatt a prána (életerő energia) szétterjed, hőt és energiát nyerünk. 

Majd belégzéssel, mely segíti a mellkas és vállemelést (prána viszi az ászanát), a könyök nyújtásával átmegyünk Urdhva Mukha Svanasanába. Erősödik  a felkar, dolgozik a tricepsz és a deltoid. Ezen izmok erősödése a vállízületet tehermentesíti, izomból dolgozunk, nem ízületből.

Ez egy "keletnyújtó" póz, vagyis a testünk elülső, keleti oldalát megnyújtja, ezzel egyidőben a nyugati oldal erősen dolgozik, így a nagy hátizom, mély hátizom, a csípőt tartó izmok, a farizom és a hátsó combizmok megfeszülnek. Mint általában a hátrahajló pózokban, erősen aktiváljuk, eddzük az idegrendszert, rugalmassá tesszük a gerincet.                                            
Figyelni kell, hogy ne lógjunk a vállainkon.
Távolítsuk a fülektől a vállakat.(trapézizom)
A lapockát toljuk lefelé a farokcsont irányába.

Kilégzéssel felemelkedünk Adho Mukha Svanasanába, ez a test hátsó, nyugati oldalát megnyújtó, a keleti oldalt erősítő póz. Így a hasizom, psoas, csípő körüli izmok, quadriceps megfeszülnek, míg a hátsó comb- farizmok, vádlik megnyúlnak. Erősödik a mélyhátizom, a fűrészizom és a karizom.



Figyelni kell, hogy a vállat szélesítsük, forgassuk kifelé, ezzel elkerülhető a gyakori vállsérülés a becsípődés.
A vállakat ne húzzuk a fülekhez.
A hónalj lefelé nézzen.
A fej, nyak lazán lógjon.

Ebben a pózban lehet megtanulni a helyes válltartást, megerősíteni a felsőtestet, mely szükséges a hátrahajlításokhoz és kartámaszokhoz. Ebben a tartásban a fejünk a szív alá kerül, javul az oxigénellátása, ami frissítő hatású. A gerinc tehermentesítve nyújtózik. Mind a négy végtag érintkezik a talajjal, ami erőt ad, stabilizál, földel.

A két kutyapóznál a kezek és lábak közötti távolságot a gerinc rugalmasságától határozzuk meg. Merevebb hátnál hosszabb távolságot hagyjunk, majd később rövidíthetjük ezt.


Kezdő, középhaladó jógások kiváltó sort végezhetnek, míg a kellő erőt megszerzik a haladó hármashoz.  

Sasthanga Namaskara (nyolcpont)
Bhujangasana (kobra), vagy női Chaturanga (térd letesz)
Bhudarasana (megemelt föld) vagyis, Adho Mukha Svanasana

A jóga spirituális út is egyben. Testünk, lelkünk fizikai otthona, éppen ezért különös odafigyelést, szeretetet, gondoskodást érdemel.
Nos, őszintén megvallva én ebben a vállas kérdésben, még kevesebbet vállalok. Vata alkatomnál fogva, érzékenyebb ez a testrészem és azonnal jelez, ha túlvállalom magam, legyen fizikai, lelki, vagy mentális dologról szó.
Feltétlenül hiszek abban a bölcsességben, hogy önmagam tisztelete vezet el mások tiszteletéhez.
De tudom, hogy a kitartásom (Tapas), a gyakorlás meghozza az eredményt.  A földerőt, stabilitást, erős jellemet amit a Chaturanga Dandasana képvisel egyre inkább magaménak tudhatom.
Jógázáshoz a kéz és a láb mindig kéznél van.  :)


Namaste,