2013. november 27., szerda

Az én tudatos választásom

"Az egész nap egy őrült rohanás volt, szinte levegőt venni sem volt időm..." hallunk sokszor efféléket ebben a rohanó világban.
Csendben elgondolkodom  és jóleső érzéssel állapítom meg, hogy ez már nem jellemző  az én életemre, mégpedig   tudatosan hozott döntéseim következményeként.
 Mi is a tudatosság?
" A tudatosság az jelenti, hogy napról napra jobban ismered magad és meghaladod azt az embert aki tegnap voltál."
" A tudatosság azt jelenti, hogy folyamatosan frissíted tudásodat az életről és aztán a megértett igazságok szerint élsz."
De miért is kell meghaladni azt az embert aki tegnap voltam, és miért kell frissíteni a tudásunkat az életről?
Gondoljunk csak bele, mikor gyermekek voltunk szüleink, később szűkebb, majd tágabb környezetünk véleménye alapján alakítottuk ki az életről alkotott képünket, hogy mi jó és elfogadott, vagy mi az ami elutasítandó. Felnőttként  át kell értékelni ezeket a lenyomatokat melyek a központi idegrendszerben  (az agyban) a limbikus rendszerben magokként elraktározódtak. Ez folyamatos munkát igényel az egótól, hiszen az élet minden percében újabb és újabb eddig nem ismert, váratlan benyomások érnek, amire idegrendszerünk stresszel reagál. Ez természetes, hiszen feladata a külső, belső ingerek érzékelése és az arra adandó válaszreakció. Ezt a válaszreakciót már a szomatikus (akaratlagos) és a vegetatív (autonóm) idegrendszer szabályozza, melynek központja a nyúltvelő, vagy Medulla oblongata ahol a szimpatikus és paraszimpatikus mozgatóműködés zajlik.
Kialakuló stressz betegségeink a magas vérnyomás, cukorbetegség, szív és érrendszeri betegségek, csak hogy a legismertebbeket említsem.

Tehát lényeges, hogy a dolgokhoz való hozzáállásunkon változtassunk, mert kevesebb lesz a súrlódás kapcsolatainkban, így csökkenthetjük a stresszhelyzetek kialakulását.


Ez egy mentális tevékenység, állandó mérlegelést követel meg az embertől.

A stressz másik legjobb ellenszere a testedzés.Tegyük életünk részévé a testmozgás bármely formáját!
Annyi benső ösztökélés után én ma már a jóga mellett tettem le a voksomat.
A felszínes szemlélőnek úgy tűnhet a jóga könnyedén kivitelezhető pózokból, relaxációból és egy-két mantra elzengetéséből áll. De ez csak a látszat. A jóga egy komoly fizikai és mentális tréning. Egy-egy nehezebb ászana kitartása sokszor embert próbáló feladat. Éppen ez a dolog lényege. Jógában az izmokban, ízületekben felgyülemlett stresszt kimozgatjuk, mélyen átlélegezzük, majd a mentális feszültséget vezetett relaxációval oldjuk. Így tehermentesítjük a vegetatív idegrendszert, nyugtatjuk meg a szívünket, mélyítjük el a légzésünket és csillapítjuk meg az örökké csapongó elmét.

Az így elérhető nyugalomért, belső csendért választottam nagyon is tudatosan a jógát.

Namaste, Margit

Foto: Kagaya

2013. november 7., csütörtök

Virabhadrasana, a harcos póz legendája


 

    A hindu mitológia szerint, Virabhadra a harcos úgy keletkezett, hogy Daksa - Síva apósa - egy áldozati ünnepségre nem hívta meg lányát Szatit és vejét Sívát. Szati azért elment apjához és azt mondta:
-Te adtad a fizikai testemet, többé nem kell! - majd belső tüzével (Agni) elégette magát. Síva, meghallva szeretett felesége halálát, szörnyű haragra gerjedt. Bozontos hajából kitépett egy szálat, ebből keletkezett a tigrisbőrbe öltözött, lángoló íjjakkal felfegyverzett  harcos Virabhadra és bosszúból mindjárt szörnyű vérengzést tartott az ünneplők körében.
Nos, ennyit az Istenekről; -gondoltam - harc, öldöklés, dualista világ. És mindjárt ez jutott eszembe:

Az én korosztályomnak ez a világháborúkat, Trianont és '56-ot jelenti.

    Nos ez biztos nem az én pózom. Miért is tudnám ajánlani gyakorlását?
Szeretem a békét, különben is nehéz póz, nagy erőt és koncentrációt igényel a kitartása.

De az Élet nagy tanító mester...
Ma reggel bejött egy vevőnk, megkérdezte egy termék árát s miután én megmondtam, ő rákérdezett:
- Olcsóbban nem lehet? - mire én ránéztem, kihúztam magamat (ülő harcos póz :) ) és határozottan nemet mondtam.
EZ AZ! - jutott eszembe a blog témája - egészséges önvédelem.


    Hogy az életben sikeresek legyünk, fel kell vértezni magunkat az élet kihívásaival szemben. Ha nincs egészséges önvédelmünk, elnyomnak bennünket, ami elfojtáshoz, kisebbségi érzéshez vezet. Ez aztán haragot, irigységet, dühöt szül.

   Tudjuk, hogy a jóga gyakorlásának fizikai és mentális hatásai  is vannak. A testgyakorlással tudatállapotunkat is befolyásoljuk.  
Ha erre a pózra nézek, (Virabhadrasana) árad belőle a tettrekészség, határozottság. 
Erő van benne melyet a föld energiája táplál. Stabilitás, mely az elme összeszedettségét mutatja. 
A karok kinyúlnak a lehetőségek után és megragadják azokat. 
A gyakorlat alatti erős légzés segít befogadni a lehetőségeket és elengedni a bennünket már nem szolgáló energiákat.
Mikor ezt az ászanát (pózt) végezzük, önmagunkra ismerhetünk, ahogy az élet kihívásaira reagálunk.
  
Belátom, hogy yogini Gabi (www.agnisoma.hu) ezzel a téma felvetéssel sokat adott, mert felismertem: igen, magabiztosságot sugározva szilárdan, két lábbal kell állni a földön.
 

Istenek a fejükre estek 

Kiállásunkkal magabiztosságot kell hirdetni, hogy képesek legyünk a mai világban erőszakmentesen érvényesülni, megőrizve lelkünk tisztaságát és a 'nemártás' elvét. Mint ez a busman gyermek a filmből, aki, hogy a hiénát elriassza a harcos pózt veszi fől.

Nos, nekem ezt üzente a Virabhadrasana  és ezért fontosnak érzem a póz tökéletes kivitelezését.