2019. december 27., péntek

Kiteljesedés

"Csak csendben enyéssz el önmagadban, tűnj el!
Ez annyira csodálatos!
A formád még itt van, de benne: nincs senki.
De ne beszélj erről senkinek.
Csak légy a világ békessége, a fény és az öröm, mely a láthatatlan Önvalóból ragyog." Mooji


Körülbelül 900 km/h sebességgel már Dohától Cochin felé tartott a gépünk. Jól esett a vacsora utáni elcsendesedés. Lekapcsolták a fényeket. Kelet felé haladva már egyébként is az éjszakában jártunk. Fogtam a takarómat, a párnámat, felálltam és előrébb mentem a gépen, ahol jóval kevesebben ültek. Választottam baloldalon egy ablak melletti kettős helyet és bekuckóztam. Próbáltam aludni, de az űr minduntalan vonzotta tekintetemet. Mi az a rendkívüli fényes csillag?
Hogy többet lássak, mint egy kíváncsi gyermek az üveghez dugtam az orromat. 
Még jó, hogy szigetelt az ablak, hiszen kint tízezer méteren -56C° van, - mondtam mosolyogva magamban.
Ahogy kémleltem a sötét éjt, az Oriont  láttam meg jobbra. Ez a ragyogó téli csillagkép nekünk magyaroknak Nimród ősapánkat, az égi nyilast, a hinduknak Shívát, a jóga istenét jelképezi.

- ÁHÁ! Az alatta elhelyezkedő Szíriusz, a legfényesebb bolygó, a kékek bolygója kíséri utamat...


A kelet bölcsei úgy tartják, ha felnézünk a csillagos égre, s a minden-s-ég részének érezzük magunkat, akkor solár plexusunk, vagy köldökcsakránk harmonikusan működik. 
A csakra megfelelő működése esetén belső Napunkon, a plexuson keresztül életerővel lát el a Nap.
Ekkor békében, összhangban élünk a világgal, tiszteletben tartunk másokat, fejlődünk az élet adta leckékből, ami aztán személyiségünk kiteljesedéséhez vezet. 
Az étertesten keresztül beáramló egyre több kozmikus fény megvéd a külvilág negatív hatásaitól, elérjük természetes létállapotunkat, életünk örömtelivé, boldoggá, elégedetté, szeretetteljessé válik.

S, miután nem olyan régen egy ismerősöm a kiteljesedésem megtalálását kívánta, megfogalmaztam és tudatosítottam magamnak: a kiteljesedést nekem már nem kívül kell keresnem.

Kiteljesednem az egy-s-ég felé kell... 



Namaste

Csakrákról, energiatestről:https://magyarkamargit.blogspot.com/2014/05/az-ekszer-varos.html







2019. december 22., vasárnap

Keralában, Isten országában

Lassan leküzdöm a jetlag-et. A 4 és fél óra eltérés Kerala és Budapest között egyáltalán nem jelentett problémát odaérkezésünkkor, de hazaérkezve erősen megéreztem.
Talán a lélek teszi, kicsit még ott maradt Indiában.
India szavakkal, képekkel nem kifejezhetően csodás. 
Pontosan ahogy a reklámok mondják. India hihetetlenül csodás.

S, hogy mit hoztam Indiából magammal? Ízeket, illatokat, színeket, hangulatot. 
A munnari piac színeit, a maszalák és friss egzotikus gyümölcsök ízeit, a teaültetvények, esőerdők, rizsföldek zöldjeit, a lagúnákon hajózás nyugalmát, a tenger mellett töltött napok hajnalainak  hangjait, nap- és holdkelték valamint a naplementék látványát, a frangepáni és más gyönyörű "neve nincs" virágok illatát, Marari La Plage személyzetének kedvességét, az időnként kobraként lecsapó olajzöld tenger dübörgését, a benne játszó delfinek élményét, az egyszerű falusi halászok csendes, kommunikatív mosolyát, és nem mellesleg vezetőink Gergő és Loka finom, nyugodt egyéniségének tapasztalatát.

Hoztam azonban kézzelfoghatóbb dolgokat is az ájurvéda hazájából. Illatos fűszereket, mint a szerecsendió, szegfűszeg, bors, vanília, valamint a fűszerek királyát, a sáfrányt, amit én sokkal inkább a fűszerek királynőjének mondanék, hiszen egy virág bibéjéről van szó, így többszörösen is női minőségeket hordoz magában. 
Évezredek óta használják... Keleten a fűszerek (a bennük található antioxidánsok, nyomelemek stb.) gyógyszerek. Az ételek magukban hordják az egészséget.  

Sáfránnyal lehet fűszerezni leveseket, tej- és rizsételeket. Finoman, szinte csak leheletnyi mennyiségekkel.
Az ájurvéda tridosikus fűszernek tartja, egyensúlyba hozza a dósákat, mert édes, csípős, keserű (váta, pitta, kapha) ugyanakkor szattvikus.  Az ájurvéda szerint javítja emésztést, tisztítja a légzőszerveket, ereket, nyirokrendszert, májat, vesét, nyugtatóan hat a szívre és az idegrendszerre.
Étvágycsökkenő. Serkenti az agysejtek tevékenységét, az endorfin kiválasztást, jótékony hangulatjavító, afrodiziákum. 

Igazi rasayana* fűszer.

Buddha távozása óta, a lámák, a szerzetesek, a szádhuk** sáfránnyal festett ruhát viselnek, ami szimbolizálja a szattvát, a lelki energiák magas szintű koncentráltságát.

Nem mellesleg megjegyzik, hogy szép lesz tőle a bőr.
Az indiai nők bőre ragyogásának is ez az egyik titka. A másik az olaj. Igen a sáfrány és az olaj használata az, amitől olyan ragyogó és sima az indiai nők arca. 

A szállásunkon a Marari La Plage-on  ájurvédikus kezeléseket is igénybe vehettünk. 
Éltünk a lehetőségekkel. Az egyik csodálatosan látványos kezelés éppen arcmasszázs volt, pakolással. Persze, hogy tartalmazott sáfrányt.

Próbáljátok ki a fűszerek királynőjének hidratáló, anti-aging, fényvédő, gyulladáscsökkentő hatását. 

Legyen az én karácsonyi ajándékom nőtársaimnak egy pár recept, amelyek ajánlottak pakolásként, lemosóként. 

1 evőkanál nyers tejbe áztassunk 2-3 szál sáfrányt, keverjünk hozzá 1 evőkanál szantálfa port. Masszírozzuk pár percig az előzőleg megtisztított arcbőrön, nyakon. 20 perc után mossuk le. Ragyogó, sima lesz a bőr.

Pattanásos bőrre kevés tejben 3-4 szál sáfrányt kell áztatni pár óráig, majd felvinni az arcra, nyakra. Tartós használata lágyítja, fehéríti a bőrt, megszünteti a pattanások keletkezését.

Olajban, (olíva, szezám, kókusz, mandula, napraforgó) vagy ghíben áztatott sáfránnyal masszírozott arcbőr keringése javul, a zsírsavaktól táplált, sáfránytól ragyogó lesz a bőr.

1 ek. organikus, termelői mézben  áztassunk pár óráig 2-3 szál sáfrányt, masszírozzuk  a bőrbe, majd 5-10 perc után mossuk le. A mézben található antioxidánsok segítenek az érett bőr sötét foltjaitól megszabadulni. Ez a pakolás fokozza a bőr hidratáltságát, a sáfránnyal együtt ragyogóvá teszi a bőrt. 
Közben érdemes meditálni a méz és a sáfrány éterikus csodáján...

Hetente 2-3 -szor használhatók ezek a kezelések. Ne feledjük, hogy ezek bevált, több ezer éves szépségápolási tanácsok.

Van még egy meglepetésem számotokra. Egy indiai maszala recept.

Legkedvesebb maszalám a bindi vagy okra maszala, de az okra beszerzése nem olyan egyszerű, úgyhogy én cukkíniből készítem. 

Felaprítom a kb. 25 dkg zsenge saláta cukkínit kisujjnyi darabokra és azt olajon, vagy vajon, (ghín) roppanósra átsütöm, majd félreteszem egy tálkába. Ha kell, teszek még olajat (ghít) a serpenyőbe. 
Ebben üvegesre dinsztelek egy apróra vágott hagymát, teszek bele 1-2 zúzott fokhagymát és egy hüvelykujjnyi reszelt gyömbért, chilli szeletkéket, (opcionális!) pírítom, amíg a fokhagyma illata jól érződik. Ekkor beleteszem a hámozott, apróra vágott, kimagozott 2-3 paradicsomot, sózom. Ha kell öntök hozzá vizet és főzöm amíg mártás nem lesz.  Dobok bele 8-10 szem kesudiót, teszek bele 1/4 teáskanál kurkumát, 1 evőkanál garam masala fűszerkeveréket. Mehet még egy kis koriander és, vagy curry. 
Elfőzöm a levét.  Öntök hozzá tejszínt, forralok rajta egyet, majd botmixerrel elaprítom benne a kesudiót. Mivel most télen savanyú a paradicsom, én tettem bele egy kis barnacukrot, csak éppen, hogy elvegye a túlzott savasságot.
Ha ízletes a maszalánk, beledobom a félretett cukkínit, összemelegítem és már tálalható is a finom, illatos és tápláló, magas tápértékű basmati rizzsel. 
Akkor igazán jó, ha szaftos, jól érezhetően vajas, ezért a végén dobhatunk bele nyugodtan egy darabka vajat.

Ha valaki hússal szeretné, a csirkefalatokat süsse meg, majd a végén adja hozzá a kész maszalához, forralja össze és tálalja. 

Kerala képekben:








A képekért hálás köszönetem Medvegy Gergőnek, a jógatábor vezetőjének, a Selfness YOGA alapítójának.

*http://ayurvedika.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=748:rasayana-a-megfiatalodas-mveszete&catid=49:ayurveda-altalaban&Itemid=166
**https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A1dhu