2014. március 26., szerda

Az öt elem a jógában


Már egy előbbi blogban említettem a MAS (Maysore Ayurvedic Style) jóga, ayurvédikus alapokon nyugszik, nagy hangsúlyt fektet az elemekre gyakorlás során.
De mik is azok az elemek?
A Samkhya filozófia szerint minden teremtett dolog és lény az öt elemből tevődik össze (Panchamahabhoota).
Ezek pedig a következők:

1. Az Abszolut Föld elem (Pruthvi tattva), a föld elem legszubtilisebb (legfinomabb) rezgésű formája.
2. Az Abszolut Víz elem (Aap tattva), a víz elem legszubtilisebb rezgésű formája.
3. Az Abszolut Tűz elem (Tej tattva), a tűz elem legszubtilisebb rezgésű formája.
4. Az Abszolut Levegő elem (Vayu tattva), a levegő elem legszubtilisebb rezgésű formája.
5. Az Abszolut Éter elem (Akash tattva), az éter elem legszubtilisebb rezgésű formája.

https://www.youtube.com/watch?v=hIOoR8Wxe8o#t=11

Fizikai testünk is minden elem  hordozója valamilyen formában. A tűz elemet mutatom be, mert egy laikusnak, talán ez a leghihetetlenebb. Tűz a fizikai testünkben?
Nézzük.
Finom elem szinten, mely minden érzékelés alapja, lehetősége a tűz elem (Rupa tanmatra) a látás képességét adja. Ehhez kapcsolódó érzékszerv a szem, a látás szerve, mellyel érzékelünk. Cselekvő szerve a lábak, kifejezése a mozgás. Durva elem szinten az anyag sugárzó, ragyogó voltát jeleníti meg. (Nap ragyogása, tűz sugárzó melege.)

Az ayurvédikus anatómia szerint az egészség (Svastha) megőrzése és fenntartása a legfőbb szempont, mely a testben lévő doshák egyensúlyban tartásával lehetséges. A doshák, biológiai testnedvek, melyet három fő mozgatóerő jellemez. A Vata; levegős, éteres, a Pitta; tüzes, vizes, a Kapha; földes, vizes minőségeket hordoz magában.
Természetesen minden minőség megtalálható bennünk, de mégis van egy ránk leginkább jellemző dosha, ami meghatározza testi, lelki alkatunkat (Prakriti). A tűz elem legerősebben a pitta tipusú személyekben nyilvánul meg.
E dosha irányítja az emésztést ( jatharagni), a hormonális működést, a hőháztartást, éhség- és szomjúságérzést, adja a látást, az éleslátást, intelligenciát, ítélőképességet, a bátorságot, kezdeményező készséget, akaraterőt, adja a vér, az epe és a bőr a színét.

A pitta személy mentális jellemzői: született vezető, erős akaratú, rendszerető, igazi csapatjátékos, néha már agresszívan önérvényesítő, kalandvágyó, bátor, érthetően, tömören fejezi ki magát, kritikus, csípős nyelvű, könnyen feldühödik.

A pitták fizikai jellemzői: sportos, közepes testalkat, szőke, vörös haj, átható világos szem, zöld, kék.
Bőr olajos, világos, szeplős. Étvágyuk, emésztésük jó.

Túl sok tűz elem a testben gyulladást, felhevülést, lázat okoz. Jele még a sárgás szemek, -fogak, égő érzések, savasodás, fokozott étvágy, agresszív viselkedés, ingerlékenység. Bőrön kiütések, pattanások.

Ha alacsony a tűz elem gyenge az emésztés, nincs kellő immunitás, nincs tettrekészség, hiányzik az életkedv.

A MAS jóga figyelembe veszi az egyéni alkatot, valamint a környezeti viszonyokat. Egy kánikulai nyári napon, nem teszi fókuszba a tüzes ászanákat, melyek kivitelezése nagy erőkifejtést, kitartást követel és ezzel erősen megemelik a testhőmérsékletet, ellenben kora tavasszal a legyengült szervezet immunrendszerét éppen ezekkel remekül lehet stimulálni és a testet izzadással méregteleníteni.

Ebből a rövid ismertetőből kitűnik, milyen alapvető  létezésünkben a tűz elem.
Természetesen ugyan ilyen fontos a többi négy elem is.

Hogy jelennek meg ezek a jógában?
Az éter elemet  jógában a meditatív ászanák, például a shavasana, padmasana, valamint a spirituális gyakorlatok, például pranayama, brammari, mantra zengetés képviselik. Ez az elem segíti a kommunikációt, kreativitást, valamint a magasabb világokkal való kapcsolattartást.
A levegő elem például a hátrahajló pózokban jelenik meg (sharpasana). Fizikailag hajlékonnyá tesz, segíti az idegi kapcsolódásokat, fokozza az elme működését, az érzelmek áramlását, a spirituális nyitást.
A tűz elem a kivitelezéshez erőt, kitartást igénylő pózokban jelenik meg, dristi (szem fókusz) fönt (virabhadrasana). Ez energetizál, erősíti az immunrendszert, méregtelenít, fokozza a tisztánlátást, intelligenciát, mentálisan élénkít és kitartóvá tesz.
A víz elem például megjelenik a csípő előre, hátra hajlításakor (prasarita padottasana, shalabasana). Lágyan végzett sorozattal növelhető hatása. Táplálja az ízületeket, segíti a nyújtást, befolyásolja a vízháztartást, érzelmileg befogadóvá tesz, segít átfolyni problémákon.
A föld elem például a nagy erőkifejtéssel végzett ászanákkal  (hosszan kitartott dwipadasana) (dristi a földön) jeleníthető meg. Hatására megizmosodunk, biztonságot, lelki stabilitást szerzünk, megerősíthetjük gyökereinket.

A jógaoktató képzőben gyakorlati feladatnak kaptuk a hospitálást, több jóga óra meglátogatását tapasztalatszerzés végett.

A MAS jógában szerzett ismereteim alapján a meglátogatott jógaórákon kifejezetten tanulságos volt megtapasztalni az egyes elemek viszonyát, hatását.
Egyik ilyen óra után  megtapasztaltam a vizes, levegős túlsúlyt, amit a medencére vitt fókusz, a tüzes gyakorlatok hiánya és a lágy hangvétel váltott ki. A másfél órás gyakorlás végén nyirkosak voltak a tenyereim és szinte fáztam. Egy másik órán (astanga) a kicsit katonás, tömör instruálás, a mély ujjayi légzés, az álló pózok, álló csavarások, egyensúlyozások, dristi fönt, a nagy hármas (chaturanga, urdhva mukha svanasana, adho mukha svanasana) kifejezetten földes, tüzes túlsúlyt keltettek bennem. Volt egy pont mikor úgy éreztem, a sokadszori ismétlés után, nem tudom kitartani tovább az ászanát, (azt hiszem a virabhadra l-nél volt / tenyér szorít össze, dristi fönt/) de talán a légzés, vagy az eddig megszerzett tapas (önfegyelem, kitartás) végig vitt a gyakorláson. Folyt rólam a víz és nagyon fáradt voltam, mégis, ha összevetem a két órát és az évszakot is figyelembe veszem, mely tavasz lévén erősen kapha ( nyirkos, hideg, fanyar minőségek túlsúlya) az astangára szavazok. E kora tavaszi időszakban a  legyengült szervezet immunrendszerét kifejezetten erősíti ez a fajta óra.
Aztán volt egy óra, ahol kellemes harmóniában hagytam el a jógatermet. Hozzáteszem az oktató hölgy személyisége nagyon hasonló hozzám és az órán, ami egy egyszerű gerincjóga óra volt, saját harmóniája tükröződött bennem.

Végezetül engedjétek meg, hogy nem csak a most szerzett tapasztalataim alapján azt javasoljam nektek, hogy mielőtt jógázni kezdetek ismerkedjetek először elméletben a különféle irányzatokkal. Csak ez után menjetek kipróbálni egy-egy órát,  hogy megtapasztaljátok  testeteknek, lelketeknek melyik adja a legtöbbet.
 
Namaste